Хто стане новим мером Рави?

Місцеві вибори 2015 року дадуть Раві-Руській нового мера, який буде вже п’ятим за роки Незалежності України. Однак хто претендує на те, аби бути обраним на головну посаду в місті?

Рава-Руська міська територіальна виборча комісія для участі у виборах міського голови зареєструвала п’ятеро кандидатів. Така їхня кількість – найменша за останні троє виборів. Для порівняння, участь у виборах 2010 року взяло семеро кандидатів у мери, на волевиявленні 2006 року – шестеро.
Участь у виборах міського голови Рави-Руської 25 жовтня беруть четверо чоловіків та одна жінка. 

Так, кандидатом на посаду міського голови є Вольський Юрій Григорович (1971 р.н., на фото). Йому 44 роки, у нього – вища освіта, він працює адвокатом, безпартійний, йде на вибори як самовисуванець. Равчанам Вольський відомий тим, що свого часу працював у структурі футбольного клубу «Рава». Крім того, на попередніх виборах до Рава-Руської міської ради він балотувався у депутати у одному з мажоритарних округів, однак посів п’яте місце з восьми кандидатів.

Теперішній секретар Рава-Руської міської ради, в.о. міського голови Зінько Микола Любомирович (1987 р.н., на фото) вже вдруге спробує свої сили на виборах мера міста. У нього – вища освіта. У переддень виборів йому виповниться 28 років, однак окрім служби у «свободівському» батальйоні «Січ», де він пробув менше року, схоже, іншого досвіду офіційної роботи у нього не було. У мери висунутий «Свободою». Також на цих виборах він є першим кандидатом від цієї політсили у депутати міської ради.

Вперше балотується на посаду міського голови Рави-Руської Костевич Ростислав Романович (на фото) (1975 р.н.). Самовисуванець, безпартійний, здобув вищу освіту. З 2006 року він є депутатом міської ради двох скликань, зокрема, на місцевих виборах 2010 року переміг на виборах у одному з мажоритарних округів. Активно займається розвитком дитячо-юнацького футболу у Раві-Руській, працюючи у структурі ФК «Карпати» у місті, з яким у Рава-Руської міської ради підписана угода про співпрацю, є директором стадіону.

Також вдруге спробує перемогти на виборах міського голови Пилипишин Юрій Мирославович (1980 р.н.). У нього – вища освіта, він також безпартійний, балотується як самовисуванець. На місцевих виборах у 2006 році, балотуючись на мери, він посів третє місце. 5 років тому балотувався у депутати міської ради, однак зайняв третє місце. Наразі Юрій Пилипишин – безробітний, але займається волонтерською роботою, зокрема, кілька разів за останні півроку організував збір води з джерела «Маруся», що на Заглині, для учасників АТО з Рави-Руської. 

Єдиною жінкою, яка спробує стати мером міста на цих виборах, є пенсіонер Старчак Наталія Теодозіївна. Вона народилася у 1960 році, здобула вищу освіту, безпартійна, самовисуванець. На місцевих виборах у 2010 році балотувалася у депутати Жовківської районної ради від Рави-Руської, але зайняла п’яте місце з дванадцяти кандидатів.

Перелік кандидатів на посаду мера, який, зрештою, став офіційним, був відомий ще за місяць до виборів. Інтригою залишалася участь у мерських змаганнях колишнього кандидата на посаду міського голови Віктора Шандри, який 5 років тому на виборах зайняв друге місце, а також учасника АТО, який на війні отримав поранення, Василя Мельника. Ходили чутки і про балотування підприємця Наталії Новосілецької. Однак перші двоє стали кандидатами у депутати міської та районної рад відповідно, а остання взагалі не бере участі у місцевих виборах.

Причин того, що кандидувати у мери буде така мала кількість осіб, може бути кілька. По-перше, потенційні кандидати, які могли, але не візьмуть участі у цьогорічних виборах, можуть перебувати в очікуванні розрекламованої децентралізації та об’єднання громад, завдяки чому в міському бюджеті Рави може з’явитися в кілька разів більше коштів для управління містом та можливостей для здійснення наданих повноважень, яких теж повинно бути набагато більше. Якщо децентралізація не загальмує, то вже через два роки, як прогнозують і говорять керівники держави, в Україні відбудуться нові місцеві вибори. Тому, очевидно, ризикувати зіпсувати власну репутацію за два роки роботи, яка може бути малоефективною, мало хто хоче.

По-друге, відставка у лютому цього року міського голови Ірини Верещук для багатьох стала несподіванкою і вони виявились неготовими до виборів. Більше того, впізнаваність колишнього мера в Україні є настільки великою, що мало хто ризикне очолити місто після неї, боячись порівняння з Верещук.

По-третє, на бажання стати мером Рави-Руської міг вплинути «фактор Парасюка» – невідомо чи народний депутат, обраний від жовківсько-яворівського округу, знову не захоче приїхати і пригрозити очільнику громади в’язницею, як це було 15 лютого цього року.

По-четверте, протистояння у міській раді «Свободи» та міського голови, яке відкрито тривало півтора року, зробило необхідним кандидатам у мери йти на вибори разом зі своєю командою – кандидатами у депутати, які б мали високі шанси потрапити у нову міську раду для підтримки нового мера. Однак у Раві-Руській потужної політичної сили, яка б забезпечила надійний тил новому керівникові міста, наразі непомітно. Принаймні, формально.

Попри кілька можливих причин того, що охочих стати мером Рави-Руської цього разу виявилось доволі мало, фаворита виборчої гонки назвати доволі складно. Зважаючи на біографії кандидатів, боротьба за крісло міського голови може розгорнутися між «свободівцем» Зіньком та самовисуванцями Костевичем і Пилипишиним. Крім того, втретє поспіль мером равчани навряд чи оберуть ще одну жінку. Попри те, що перший зі всіх сил намагається показати результат своєї кількамісячної діяльності, «латаючи» міські дороги у центральній частині Рави, чимало равчан у приватних розмовах доволі скептично ставляться до його ймовірної перемоги на виборах, мовляв, чому він керує містом, якщо його ніхто не обирав? Крім того, невідомо як на персональний рейтинг Зінька вплинули як недавні скандали довкола партії ВО «Свобода» загалом, так і давніші щодо її місцевого осередку у Раві-Руській зокрема. Результати  на останніх парламентських виборах у багатомандатному виборчому окрузі у Раві-Руській у цієї політичної сили були низькими, в порівнянні із виборами 2012 року. Якщо три роки тому за цю партію проголосувало 1 тис. 578 равчан, то вже через два роки, у 2014, лише 193.

У такому випадку, за перемогу на виборах мера Рави-Руської можуть боротися Костевич з Пилипишиним. Проте чи так це і кому на цей раз довірять долю міста равчани – побачимо наприкінці жовтня.

Захар Негода, газета “Прикордоння” №11 (70) від 9 жовтня 2015 року

Comments

comments