Занедбаний колишній медсанбат тепер продають врази дорожче, ніж його «позбулася» міська влада шість років тому

Будівлю колишнього медсанбату та повітового суду і архіву у Раві-Руській виставили на продаж.

Так, будівля, яку Рава-Руська міська рада продала ще за п’ятого скликання під головуванням мера Алли Сопрун, дотепер, як можна спостерігати, перебуває у занедбаному стані і поступово руйнується. Протягом усього часу окрім обгородження колишнього медсанбату, який де-не-де вже навіть починають поступово розбирати, не було помітно, щоб якісь інші ремонтні роботи у ньому проводились. Тим не менше, навіть у такому стані будівлю, яка вже зараз нагадує «привид» і картинку зі зони проведення АТО, намагаються продати за немалі гроші. 

За інформацією, яку нам вдалося знайти на одному з інтернет-сайтів з продажу нерухомості, real-estate.lviv.ua, станом на кінець вересня цього року за будівлю колишнього медсанбату у Раві-Руській просили 700 тис. доларів США, а, очевидно, через відсутність пропозицій вже станом на 16 грудня суму продажу зменшили до 600 тис. доларів.

В описі до будівлі по вул. Ярослава Мудрого вказано, що комплекс будівель розташовується поруч із міським парком, основана його будівля складається з трьохповерхового корпусу з підвалом та ще одного двохповерхового приміщення.

Загальна площа основної будівлі 2632 кв. м, об’ємом 4314 куб. м. Стіни та перегородки – з австрійської цегли. Поруч із основною будівлею розташовуються склади, вбиральня, прохідна, котельня загальною площею 339 кв. м. Водопостачання, водовідведення, електропостачання, газопостачання здійснюється безпосередньо з міських мереж, які підведені до комплексу. 

Автори оголошення вказують, що вигідне розташування комплексу нерухомого майна (центр міста, близько до митного поста «Рава-Руська», наявність всіх комунікацій) дає змогу використати його в якості готелю з рестораном, бізнес-центру, а також враховуючи те, що на ринку нерухомості спостерігається попит на житлові приміщення, об’єкт можна використати під житловий будинок із зоною відпочинку, магазином та інше.

Стан же будівлі автори оголошення оцінюють як «середній».

Сам же колишній медсанбат розташовується на ділянці, площею 1 гектар.

Здавалося, чим може бути цікавим для громади та ЗМІ продаж будівлі, яка перебуває у приватній власностіІ? Найперше, тим, що ця будівля розташовується у центральній частині міста і, враховуючи її теперішній занедбаний стан, може становити загрозу безпеці людей, адже поруч розташовується початкова школа, паркова зона, позашкільний дитячий навчальний заклад. Перешкод, які б завадили будь-кому потрапити на територію колишньного медсанбату і всередину будівель, як доводиться спостерігати, немає. Паркан, який було встановлено зовсім нещодавно, не виконує цієї функції.

Також доволі цікавим є факт того, за яку суму тепер продають комплекс колишнього медсанбату.

Після розформування у 2003 році військової частини у Раві-Руській будівля медсанбату опинилася у комунальній власності міста. Спершу точилися чутки про те, що у неї буде перенесено навчальний корпус школи №1, однак згодом це не підтвердилося і приміщення колишнього медсанбату вирішили продати.

Продаж на аукціоні відбувався двічі. Так, спершу на початку 2008 року його було продано за 1 млн. 650 тис. грн., що на той час складало понад 320 тис. дол. США немісцевому приватному підприємцю. Однак протягом року кошти від продажу медсанбату на рахунок Рава-Руської міської ради не надійшли і договір купівлі-продажу зі згаданим підприємцем було розірвано й проведено новий аукціон.

Вдруге продати будівлю колишнього медсанбату все ж вдалося – сума нової угоди склала, за різною інформацією, від майже 777 тис. грн. до трохи більше як 1 млн. грн. Тобто в доларовому еквіваленті, враховуючи здешевлення гривні щодо долара,  це склало, в середньому, 100 – 125 тис. доларів. Покупцем приміщення на цей раз стала, за неофіційною інформацією, родина на той час директора одного із найбільших підприємств Рави-Руської.

У 2009 році, після другого продажу медсанбату, на сторінках «Прикордоння» ми висловили думку одного із фахівців на ринку нерухомості про те, що сума, за які це відбулося, була заниженою. Тоді ми ставили питання – чи така оцінка будівлі була зроблено з умислом, чи через непрофесіоналізм. Крім того, другий продаж будівлі медсанбату відбувся в час економічної кризи, у момент, коли ціни на нерухомість, традиційно, досягають свого дна.

Дивно, але через сім років після продажу колишнього медсанбату з комунальної власності, тобто, власності громади Рави-Руської, в приватні руки і його більшої руйнації, тепер вже споруду продають у шість-сім (!) разів більше у доларовому еквіваленті, аніж це було зроблено, коли будівля була у набагато кращому аніж у середньому стані.

І, що цікаво, зараз в країні ціни на нерухомість також ненайвищі.

Якщо теперішня вартість комплексу колишнього медсанбату справді ринкова і складає 600 – 700 тис. дол., то виникає питання – як вийшло, що його було продано за такі, порівняно, мізерні гроші? Очевидно, що саме теперішня, а не ціна 2009 року, є реальною, оскільки на згаданому інтернет-сайті будівлі зі схожою площею продають за приблизно такими ж цінами, як і комплекс колишнього медсанбату у Раві-Руській. Крім того, якщо будівлю справді хочуть продати, то аж у стільки разів ніхто її вартості завищувати не буде, як і навпаки, за безцінь теж не віддадуть.

Для порівняння, бюджет Рави-Руської у 2015 році складає менше 150 тис. доларів (!). Це означає, що за умов, описаних вище, якби у 2009 році колишній медсанбат не продали за ті кошти, за які це зробили, якби він стояв сам собою, за нього зараз можна було б просити суму, яка дорівнює чотирьом річним бюджетам дев’ятитисячного міста (!) і не хвилюватися як сплачуються податки та оренда на його території (!). 

Щодо всього описаного висновків і підсумків робити не будемо. Ми знову ставимо лише два  запитання: до кого звертатися за поясненнями і хто відповідатиме за таку «математику»?

Андрій Бучко, газета “Прикордоння” №13 (72) від 19 грудня 2015 року

P.S. На початку лютого стало відомо про те, що будівлю колишнього медсанбату перетворять у житловий комплекс, який вже через рік повинні здати у експлуатацію. Детальніше – у №1 (73) газети “Прикордоння” від 18 лютого 2016 року.

Comments

comments