У Раві створюють комунальну аптеку-музей!

Скандальна ситуація довкола найстарішої аптеки Рави-Руської закінчилася. Працівникам аптеки спільно з представниками міської влади та громади вдалося відстояти не лише старовинні меблі, які розташовуються у її приміщенні, а й можливість на вихід зі структури державного комунального підприємства «Центральна районна аптека №60 м. Жовкви», до складу якої входила державна аптека №72 м. Рави-Руської.

Нагадаємо, у минулому році розпочалося відкрите протистояння між керівництвом ЦРА №60 та колективом державної аптеки №72. Останні звинувачували керівника мережі державних аптек району у доведенні до збитковості аптечних закладів, які входять до її складу, у заборгованості за заробітну плату перед працівниками, намаганні закрити аптеку у Раві-Руській і спробі незаконного продажу та вивозу з приміщення аптеки стародавніх меблів, яким понад 100 років і які, як і приміщення, є власністю громади міста. Крім того, ЦРА №60 в останні кілька років не платило орендної плати за користування приміщенням по вул. Львівській, 5 та за комунальні послуги.

У вересні минулого року у справу втрутилася Рава-Руська міська рада, яка створила комісію для опису і збереження стародавніх меблів, які становлять велику матеріальну цінність. Крім того, тодішній міський голова Ірина Верещук надіслала кілька листів у правоохоронні органи, у яких повідомила про намагання вчинення злочину керівником ЦРА №60 задля вивозу стародавніх меблів.

Також працівники аптеки з відповідними заявами вернулися до суду аби їм виплатили заборгованість по зарплаті.

Зрештою, в останні півроку склалася ситуація, коли з великої мережі державних аптек у Жовківському районі залишилася лише одна – у Раві-Руській, а усі інші були закриті. Більше того, в аптеку почали завозити медикаменти, термін придатності яких вже закінчився.

Керівник ДКП ЦРА №60 м. Жовкви Юрій Данчук пояснював таку ситуацію… неприбутковістю державних аптек (!). І це в той час, коли лише минулого року тільки у Раві-Руській було відкрито дві нові приватні аптеки.

Працівники ж аптеки №72 розповідали, що до такої ситуації мережу державних аптек було доведено свідомо з метою її продажу приватним структурам.
Зрештою, апогеєм розвитку ситуації стало 8 травня. У цей день керівник ДКП ЦРА №60 Юрій Данчук прибув до аптеки №72 у Раві-Руській аби, за його словами, повідомити колектив аптеки про те, що вони не можуть здійснювати діяльність, оскільки начебто було анульовано відповідну ліцензію у зв’язку із ліквідацією підприємства.

Однак працівники аптеки зазначали, що про ліквідацію підприємства було відомо ще у останній декаді квітня і протягом двох тижнів з того часу ніхто ніяких повідомлень про те, що аптека у Раві-Руській не може працювати, не було. Більше того, працівники аптеки переконували, що ліцензія не була анульованою, а справжньою метою візиту Юрія Данчука було намагання вивезти обладнання, необхідне для виготовлення ліків. 

Члени комісії з опису майна Рава-Руської міської ради, колишній мер Рави-Руської Ірина Верещук, теперішній в.о. міського голови Микола Зінько прибули до аптеки у той момент, коли керівник ДКП ЦРА №60, за їхнім спостереженням, намагався здійснити опис майна. Крім того, на запитання про мету та підстави візиту, долю аптеки загалом і стародавні меблі зокрема, заборгованість перед міською радою за оренду приміщення та будинкоуправлінням за комунальній послуги, Юрій Данчук спершу уникав відповіді як і не хотів залишати приміщення аптеки, яке належить міській раді. Крім того, він зробив несподівані заяви про те, що з приміщення аптеки начебто зник один з приладів.

Зрештою, розібратися у ситуації приїхали спершу дільничні міліціонери, а згодом – і слідчо-оперативна група райвідділу міліції. Після трьох годин «сутички» з керівником ДКП ЦРА №60 він поїхав геть.

Через кілька днів після подій в аптеці 8 травня ситуацію довкола неї, зрештою, вдалося вирішити. 

– Ми зустрілися з керівником управління комунального майна Львівської обласної ради і дали зрозуміти, що не дамо незаконно вивезти та продати стародавні меблі з аптеки у Раві-Руській і маємо на меті створити комунальну аптеку, – розповіла працівник аптеки Галина Шабат. – Завдяки колишньому міському голові та теперішньому в.о. міського голови ми змогли відстояти аптеку!

Працівники державної аптеки у Раві-Руській згодом передали залишки медикаментів та касовий апарат керівнику ДКП ЦРА №60, той, у свою чергу, віддав їм трудові книжки. Таким чином, державна аптека №72 у Раві-Руській фактично перестала існувати. Щоправда, перед її працівниками так і не було погашено заборгованості по заробітній платі за 7 місяців, перед міською радою – за оренду приміщення, а перед комунальною службою – за вивіз та утилізацію сміття, водопостачання та водовідведення. 

А вже на найближчій сесії Рава-Руської міської ради депутати зробили остаточні кроки для того, аби історія найдавнішої аптеки міста не закінчилася. 22 травня вони ухвалили рішення про розірвання договору оренди аптеки по вул. Львівській, 5, а 3 червня – про створення комунального підприємства «Рава-Руська міська соціальна аптека» та затвердили його статут.

Таким чином, після піврічної боротьби, у Раві-Руській вдалося зберегти не лише найдавнішу міську аптеку, а й стародавні меблі, колектив та унікальні можливості самої аптеки. На думку її працівників, якби не розголос, який отримала ситуація довкола неї, аптеку вже давно б закрили, а майно – розпродали б.

– У найближчій до Рави-Руської окрузі наша аптека була і є єдиною, яка має відповідне обладнання і спроможна самостійно виготовляти ліки, – зазначила Галина Шабат. –

Це є дуже важливо, оскільки в теперішній економічній ситуації вони для людей будуть значно дешевшими. Мова йде про найпопулярніші, серед яких бовтанка від прілості для немовлят, краплі від нежиті, заспокійливі мікстури, мікстури від кашлю тощо.

Крім того, окремі категорії населення, які визначить Рава-Руська міська рада, будуть користуватися пільгами при купівлі ліків у міській соціальній аптеці.
Окрім функції аптечного закладу, Рава-Руська міська соціальна аптека виконуватиме також і роль музею!

– Нам вдалося зберегти стародавні меблі, які були виготовлені спеціально для цього приміщенні. Тут аптека була останні більш як 100 років. Вона має свою історію, з нею пов’язані цікаві легенди. До нас часто приходять іноземні туристи, які дивуються тому, що у такому маленькому містечку, як Рава-Руська, є така гарна аптека. Тому у найближчому майбутньому тут ми плануємо облаштувати стенди з історією аптеки та старовинними фотографіями, маленьку виставку і навіть показувати як виготовляють ліки, – розповіли у аптеці.

Працівники міської соціальної аптеки не бояться конкуренції від приватних аптек, яких лише у центрі міста налічується шість. 

– Конкуренцію ми витримували і раніше, хоча і через штучно створені умови не могли працювати, самостійно купувати ліки. Ми не були збитковими, але гроші від нас вилучали, – розповіли в аптеці. – Наша аптека сама має цілющу ауру, лише присутність у ній лікує. Тому люди до нас і йдуть.

Коштів з міського бюджету на функціонування Рава-Руської міської соціальної аптеки виділяти не будуть. Вона стане першим комунальним підприємством міста, яке зароблятиме сама на себе.

– Єдине, що б ми просили, це якби міська рада допомогла з перекриттям даху будинку, в якому розташовується аптека, а ми, спільно з ОСББ «Величний», думаю, змогли б відремонтувати його фасад, – додала Галина Шабат.

Наразі Рава-Руська міська соціальна аптека займається оформленням усіх необхідних документів. Члени виконавчого комітету вже погодили її графік роботи. У планах – зробити її роботу цілодобовою, оскільки досі в місті немає жодної аптеки, яка б працювала і вдень, і вночі. 

– Хочемо подякувати всім хто долучився до нашої боротьби і всім, хто за нас молився, співчував. Ми впевнені, громада – велика сила і кожен, хто відстоюватиме її інтереси, досягне своєї мети і залишить про собі добру згадку, – додала Галина Шабат.

Андрій Бучко, газета “Прикордоння №7 (66) выд 27 червня 2015 року

Comments

comments