100 днів «мерства» Миколи Зінька

21 серпня минуло 100 днів роботи на посаді секретаря Рава-Руської міської ради Миколи Зінька, який, у зв’язку зі складенням повноважень міського голови Ірини Верещук, також виконує обов’язки мера. Цей часовий проміжок ще з часів Наполеона прийнято вважати першим етапом у роботі будь-якої нової влади, після якого можна підбивати певні підсумки.

Попри те, що міський голова подала у відставку ще 17 лютого, «свободівцю» Миколі Зіньку знадобилося майже три місяці аби все таки приступити до виконання обов’язків, яке відбулося 14 травня. Як він тоді розповідав, усе – через бюрократію, пов’язану із його звільненням у запас зі складу батальйону «Січ», у складі якого він перебував на сході України. Попри «бюрократичну тяганину», публічна поява Зінька на теренах Рави відбулася щонайпізніше на початку березня. Саме тоді він у військовій формі з нашивками «свободівського» батальйону з’явився на святкуванні річниці з дня народження Тараса Шевченка у актовому залі професійного ліцею.

Вступу на посаду секретаря міської ради Миколи Зінька передувало аж три (!) відповідних рішення депутатів міської ради: від 24 лютого про обрання секретаря Рава-Руської міської ради, від 27 квітня про визнання повноважень секретаря Рава-Руської міської ради Зінька М.Л. та від 13 травня про виконання посадових обов’язків новообраним секретарем міської ради. До слова, попереднику Зінька достатньо було лише одного рішення аби приступити до роботи.

Довге «запрягання коней» і ухвалення такої великої кількості, здавалося, схожих рішень, могло бути своєрідною «перестраховкою» «Свободи» аби не втрати можливості керувати містом. З одного боку, під час складення повноваження мера і наміру секретаря міської ради Степана Бориса вчинити аналогічно, Ірина Верещук заявила, що тепер ця політсила може взяти на себе відповідальність за долю Рави. Тому «свободівцям», як варіант, не було куди діватися і вони змушені були висувати свого кандидата у секретаря. З іншого боку, ймовірно, останні не хотіли допустити до посади іншого кандидата, тому і одразу висунули Зінька. Зрештою, не виключено, що найнижчий рівень підтримки виборців на Львівщині, які отримала «Свобода» на парламентських виборах у жовтні минулого року саме у жовківсько-яворівському окрузі, змусив цю партію шукати плацдарм для повернення їхньої довіри вже на місцевих виборах. А Рава-Руська в особі хоч і не обраного, та все ж виконувача обов’язків міського голови, а також з найбільшою кількістю депутатів, вже незабаром може стати одним із елементів передвиборчої агітації «свободівців». Мовляв, вони взяли на себе відповідальність за громаду у непростий час і справилися з цією складною роботою.

Невідомо як би проголосували депутати за кандидатуру Зінька на посаду секретаря міської ради і чи не з’явилася б нова, якби вони тоді знали, що перший приступить до обов’язків майже через три місяці після обрання. Тому, не виключено, один із цих варіантів може пояснити швидке обрання Зінька, але пізній початок роботи його як секретаря і в.о. міського голови. 

Свій перший день роботи на чолі громади Рави-Руської Микола Зінько провів… на мітингу у Жовкві проти призначення на посаду начальника райвідділу міліції побратима нардепа Парасюка. Тобто як представник громади, яка кілька місяців перед цим більшість голосів на виборах до парламенту віддала саме Парасюку, Зінько фактично виступив проти останнього.

Перше серйозне кадрове рішення Миколи Зінька було доволі неочікуваним – він звільнив начальника комунального підприємства «Рава-Руське будинкоуправління №2», яке відповідає за міську «господарку». Причому офіційна причина звільнення «у зв’язку із закінченням терміну дії контракту», мабуть, є лише формальною. Натомість постійного керівника Микола Зінько досі не призначив. 

Звільнення «завгоспа» міста можна вважати доволі дивним, адже досвід управління комунальним підприємством у тодішнього керівника, Миколи Кеца, був немалий – він двічі очолював цю структуру. Навесні цього року, коли політичне життя у місті фактично зупинилося, ситуація із міською владою залишалась у підвішеному стані, ціни на паливо-мастильні матеріали, зокрема, зросли, Рава-Руська не потонула у смітті, а вулиці міста були приведені до відповідного стану напередодні Великодніх свят. Тому рішення Зінька звільнити Кеца, здається, є щонайменше дивним. Хоча віддамо належне, вулиці міста і міська «господарка» за час управлінням Равою Зінька і без постійного керівника комунального підприємства не стали виглядати гірше.

Першим серйозним досягненням Миколи Зінька як керівника громади можна було б вважати перемогу Рава-Руської міської ради у обласному конкурсі «Екологічно чистий населений пункт», завдяки якому місту буде виділено 70 тис. грн. на природоохоронні заходи. Ця перемога стала третьою для Рави-Руської – раніше місто вже двічі перемагало у цьому конкурсі, у 2011 та 2012 роках, але після цього участі у конкурсі або не брало, або не зайняло жодного місця. До слова, саме два роки тому зіпсувалися відносини між тодішнім міським головою та рава-руськими «свободівцями», які вилилися у низку скандалів. А вже цього року, чи то за збігом обставин, чи ще через якісь причини, коли міський голова склала повноваження, а місто очолив «свободівець», Рава-Руська знову перемогла у екологічному конкурсі. Зауважмо, що серед членів конкурсної комісії для визначення підсумків конкурсу «Екологічно чистий населений пункт» цього року було чимало депутатів Львівської обласної ради від ВО «Свобода», зокрема, голова і заступник комісії, а також Володимир Тістик, який також є і головою Жовківського районного осередку «Свободи».

Миколі Зіньку надзвичайно пощастило прийти до влади у Раві-Руській у час, коли немає затримок із перерахунком бюджетних коштів через Державне казначейство. Ця проблема, нагадаємо, особливо гострою була у 2013 та 2014 рр., коли чимало проектів у місті довелось або відкласти, або взагалі від них відмовитись. На відміну від тих часів, наразі проблем ні із заробітними платами, ні з перерахунком коштів не виникає. Очевидно саме тому поточний чи так званий «ямковий» ремонт доріг цього року вдалося розпочати влітку, а не взимку, коли сенсу цим займатися не було б.

Серед доріг, ямковий ремонт яких у Раві-Руській було зроблено вже при керівництві Миколи Зінька, – зокрема, вул. Ярослава Мудрого та Грушевського. На першій вдалося ліквідувати велику суцільну яму впоперек дороги на початку вулиці зі сторони вул. Львівської. А от по вул. Грушевського особливо в очі впадає латання дороги на ділянці біля будинку, в якому проживає Микола Зінько. Там було залатано не окремі ями, а суцільну площу дороги, яка, за нашими підрахунками, становить кілька десятків метрів квадратних. У той же час приблизно така ж, а, можливо, й більша площа ділянки дороги, якій, як можна спотерігати, теж не завадило б суцільного «латання», по цій же вулиці, але ближче до лікарні, залишилася взагалі без ямкового ремонту.

Помітною роботою, яку було проведено у місті за час управління Миколи Зінька, стало перекриття даху дитячої бібліотеки. Щоправда, відбулося це за кошти, які у міському бюджеті було закладено ще на початку року. Крім того, розпочалися роботи з під’єднання системи тепломережі школи-гімназії до реконструйованої у минулому році котельні ліцею, а також з реконструкції котельні дошкільного навчального закладу №1 «Вишенька». Однак тут роботи відбуваються за кошти інвесторів, яких, фактично, у місто «привела» попередній міський голова.

При Миколі Зіньку як керівнику громади помітно зросла кількість проведених спортивних заходів за дуже короткий проміжок часу. Вони були переважно футбольними. Лише протягом літа їх відбулося щонайменше шість. Але це – тема для окремого матеріалу у наступних номерах газети.

Склалося враження, що Микола Зінько як в.о. міського голови Рави-Руської за той невеликий проміжок часу, який йому випало управляти містом, намагається зробити якнайбільше. І це, з однієї сторони, добре, оскільки наразі надходження в бюджет і проплати від казначейства поки що дозволяють це робити. Але чи не пов’язана така активність з місцевими виборами, які повинні відбутися через півтора місяця?

На думку про своєрідний передвиборчий піар наштовхує, зокрема, публікація у одному з останніх номерів районної газети «Відродження», де під заголовком «Працюємо над сьогоденням, думаємо про майбутнє» Микола Зінько розповідає про те, як «працюється новообраному секретареві, які проблеми вдалося вирішити упродовж такого невеликого проміжку часу» (як керівник громади, – Авт.). Якщо правильно розуміти викладене у згаданій публікації, то виходить, що перевиконання бюджету міської ради на 674 тис. грн. за підсумками першого півріччя цього року, реалізації проекту ПРООН у дитячому садку міста, облаштування котельні Рава-Руського професійного ліцею, а також збільшення народжуваності є заслугою саме «свободівця». Принаймні таке враження склалося у нас під час читання матеріалу. Однак у всьому цьому є кілька «але»: за перше півріччя найдовше містом управляв Степан Борис – майже три місяці, реалізація проекту ПРООН (встановлення сучасної системи опалення і котла у дитсадку №3  «Орлятко») та облаштування котельні ліцею відбулося наприкінці минулого року, а збільшення народжуваності у Раві-Руській спостерігається з 2004 року.

За перших 100 днів роботи на посаді секретаря міської ради та як в.о. міського голови Микола Зінько, в цілому, різких кроків не робив, а кардинальних змін у місті, загалом, не відбулося. Зрештою, у випадку, коли робота з управління останнім була налагоджена протягом попередніх років, логічно, що напередодні виборів переінакшувати її з ризиком розбалансування було б ризиковано.

Насправді як для «Свободи» загалом, яка у міській раді має найбільше депутатів, так і для Миколи Зінька зокрема, очолити Раву-Руську, у підсумку, може бути не перевагою, а навпаки – недоліком. По-перше, півроку, протягом якого «свободівці» матимуть усю повноту влади у місті, є надзвичайно малим проміжком часу аби показати позитивний результат. По-друге, кожен промах та недолік, який за цей час трапиться у Раві, в уявленні багатьох равчан буде саме на совісті «Свободи» та Зінька, адже люди здебільшого не розуміють тонкощів управління містом тому цапом-відбувайлом за все погане, як правило, є саме міська влада в особі мера, незалежно хто ним є. По-третє, звинуватити у проблемах міста когось третього тепер буде набагато важче, оскільки опозиції до влади тут наразі немає. А ось вкотре пояснити равчанам, до прикладу, чому дорога по вул. 1-го Листопада знову не відремонтована, очевидно, доведеться не раз.

Андрій Бучко, газета “Прикордння” №10 (69) від 11 вересня 2015 року

 

Comments

comments