На Жовківщині лише чверть мешканців обрали сімейного лікаря

З 1 квітня у Жовківському районі декларації з сімейними лікарями підписали лише 28 тис. 268 мешканців. Це складає близько 25% від їхньої загальної кількості. Про це у коментарі «Прикордонню» розповів заступник головного лікаря Жовківської центральної районної лікарні Володимир Боровик, – йдеться у №11 (101).

Найбільше декларацій підписали мешканці території, яку обслуговує Жовківська центральна районна лікарня – 23 тис. 153, що складає близько 43%, в той час як у зоні обслуговування Рава-Руської лікарні – 4 тис. 404 (14%), а Магерівської – 901 (11%).

– Лікарня у Раві-Руській протягом двох місяців чомусь не спромоглась закупити комп’ютери. Зараз триває вирішення цього питання, – розповів Володимир Боровик.

Наразі найбільше людей на Жовківщині підписали декларації з терапевтом Зіболківської амбулаторії Ярославом Парамутом – 1 тис. 709 з 1 тис. 800, а також педіатром у Жовкві Наталією Яремко – 897 з 900 можливих.

Попри те, що укладення декларацій триває вже четвертий місяць, медичних послуг «по-новому» на Жовківщині ще ніхто не отримував.

– Жовківська і Рава-Руська лікарні повинні зареєструватись як неприбуткові комунальні підприємства, тоді – депутати районної ради повинні затвердити їхні статути, після чого лікарні повинні виготовити нову ліцензію на лікарську практику, а вже тоді – підписати договір з Національною службою здоров’я України, яка виділятиме кошти на пацієнтів, які підписали угоди зі сімейними лікарями. Очікується, що це буде близько вдвічі більше ніж зараз, – зазначив Володимир Боровик.

За словами медика, на договір з Національною службою здоров’я заплановано підписати вкінці серпня заплановано. Людям же необхідно обрати сімейного лікаря до кінця цього року.

Нагадаємо, сімейні лікарі, терапевти та педіатри спостерігатимуть за вашим станом здоров’я чи станом здоров’я вашої дитини, ставитимуть діагнози та лікуватимуть найбільш поширені хвороби, травми, отруєння.

За потреби ваш лікар дасть направлення до фахівця вторинної чи третинної допомоги – лора, ендокринолога, хірурга тощо – чи буде консультуватись з ним щодо вашого лікування.

Так само терапевти, педіатри та сімейні лікарі вестимуть пацієнтів із хронічними захворюваннями та станами.

Сімейний лікар може вести пацієнтів будь-якого віку, педіатр — дітей від народження і до 18 років, а терапевт — від 18 років і старше.

На рівні первинної медичної допомоги у пакет послуг входять загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, глюкоза крові, загальний холестерин, вимірювання артеріального тиску, електрокардіограма, вимірювання ваги, зросту, окружності талії, швидкий тест на вагітність, швидкий тест на тропонін, швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити, інші дослідження та аналізи виконуються за направленням вашого лікаря у закладах спеціалізованої допомоги.

Сімейний лікар або терапевт за бажанням вагітної може вести неускладнену вагітність. Лікар може взяти вагітну на облік до 12 тижнів. Коли є необхідність або вимагає протокол він направить вагітну до акушера-гінеколога. Також лікар первинки розкаже, як діяти вагітній і дорослим членам родини, що мешкають з нею, при наближенні пологів. У потрібний час скерує до пологового будинку.

Після народження дитини педіатр або сімейний лікар має проводити планові обов’язкові огляди, навіть коли дитина здорова: 10 оглядів лікаря і 6 оглядів медсестри у перший рік, 2 огляди у другий і 1 огляд у третій.

Лікар повинен слідкувати за вакцинацією дитини і дорослого за календарем щеплень. Держава закуповує вакцини проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту.

Новий Порядок надання первинної медичної допомоги передбачає профілактичні огляди та аналізи для груп ризику семи захворювань: щороку – цукровий діабет: 45 років і старші, всі — при факторах ризику, ВІЛ – 14 років і старші, туберкульоз – всі — при факторах ризику, раз на два роки – рак молочної залози: 50–69 років, з 40 — при факторах ризику, раз на 1-2 роки – гіпертонічна хвороба та інші серцево-судинні захворювання – жінки 50 років і старші, чоловіки 40 років і старші, колоректальний рак – жінки і чоловіки старші 50 років, рак передміхурової залози – з 40 років залежно від ступеню ризику,

Важливою буде роль вашого лікаря і у запобіганні хвороб. Лікар вчасно виявить ризики для здоров’я. Він проконсультує, як поступово звільнитись від шкідливих звичок, де знайти додаткову допомогу і як перейти до здорового способу життя.

Рецепти на ліки, зокрема за програмою «Доступні ліки», також виписуватиме ваш лікар.

Лікар самостійно визначатиме необхідність візиту до пацієнта додому, залежно від медичних показів. Він може дати поради щодо полегшення стану по телефону, а пізніше, під час прийому у закладі направити на аналізи та дослідження, уточнити діагноз та призначити необхідне лікування. Лікар також може викликати екстрену допомогу до хворого, якщо буде така необхідність.

Невідкладна допомога при гострих станах і раптовому погіршенні стану здоров’я надаватиметься в медичному закладі.

У компетенції лікаря первинки також окремі послуги паліативної допомоги – спостереження та оцінка стану важкохворого пацієнта, виписування рецептів для лікування больового синдрому.

Лікар також видасть потрібну довідку, листок непрацездатності, направлення для проходження медико-соціальної експертизи тощо.

Comments

comments