«Кожен етап виконання робіт у Жовкві контролюють європейські експерти»

У Жовкві активно відбувається втілення проекту «Реалізація першого етапу модернізації комунальної котельні та району, що нею опалюється». Його, нагадаємо, реалізовують в рамках програми «Угода мерів – Демонстраційні проекти» за кошти Європейського Союзу. Вартість проекту становить 860 тис. євро, з яких 688 тис. євро – це кошти Європейського Союзу. Про те, як відбувається реалізація проекту, ми розпитали у його координатора Світлани Підсосної.

– Світлано, назва проекту, який втілюють у рамках «Угоди мерів – Демонстраційні проекти», доволі довга. Що він взагалі передбачає?

– Справді, проект звучить «Реалізація першого етапу модернізації комунальної котельні та району, що нею опалюється». Однак, це, по суті, три міні-проекти у одному. Так, окрім модернізації власне котельні по вул. Лесі Українки, 5, яка передбачає заміну старих котлів на нові, проект передбачає заміну частини теплотраси від котельні до п’яти комунальних житлових будинків по вул. Тарнавського, 3, Грушевського, 8, Яворницького, 4/6, 8, встановлення в останніх індивідуальних теплових пунктів, а також повну реконструкцію дитсадка №2 «Калинонька», який розташовується неподалік. 

–  На якому етапі зараз перебуває втілення проекту?

– Роботи із заміни тепломережі фактично закінчено. Труби вже прокладено, під’єднано і проведено перше випробовування тепломережі повітрям. У найближчий час буде проведено ще й випробовування водою.  Після того, як всі випробовування тепломережі пройдуть успішно, розпочнемо відновлення поверхні дороги.

Щодо робіт у котельні, то вже закінчено роботи з виготовлення проектно-кошторисної документації. Її ми змушені були переробляти, оскільки європейські експерти порекомендували встановлювати не два твердопаливних котли, як було заплановано раніше, а один – газовий і один – твердопаливний. Так буде економічно вигідніше, оскільки використовуватися постійно буде лише останній, а газовий буде задіяний лише тоді, коли температура повітря буде дуже низькою. Тобто, останнім підтримуватимемо температуру у тепломережі в найбільш холодні дні.

Реконструкція ж дошкільного навчального закладу уже наближається до завершення (Прим. на момент розмови вона ще тривала, 1 вересня – завершилась, – Авт.)

– Щодо реконструкції дитсадка – вона триває вже три місяці. Чому так довго?

– Мусимо розуміти, що об’єм робіт лише там – доволі великий, не кажучи загалом про ті, які передбачає увесь проект. Так, роботи у останньому передбачають, зокрема, заміну даху, вікон, системи опалення та електропостачання, ремонт фасаду та внутрішні роботи. Зробити все це протягом місяця – двох – нереально. Більше того, європейські експерти зазначають, що, в середньому, на такі роботи передбачено від чотирьох до шести місяців.

– Якщо реконструкція дитсадка відбудеться протягом трьох місяців, а не чотирьох – шести, то чи не позначиться це на якості робіт?

– Про це переживати непотрібно. По-перше, європейські експерти постійно контролюють виконання робіт – щодватижні навідуються на об’єкт, ми, у свою чергу, кожен етап робіт фотографуємо. Наразі серйозних зауважень від них не було. А, по-друге, фірма-підрядник, яка виконує ремонтні роботи, залучила додаткових робітників, що дозволить прискорити цей процес.

– Як батьки дітей, які відвідують «Калиноньку», сприйняли звістку про те, що садок три місяці не працюватиме? 

– Справді, мабуть, батьки і діти відчули найбільші незручності від проведення ремонтних робіт. Ще до початку робіт у дитсадку ми з ними провели інформаційні зустрічі, де пояснили як все відбуватиметься, до яких незручностей їм варто готуватися. Батьки мали змогу поспілкуватися з експертами, представниками фірми-підрядника, технічного нагляду, міським головою, поставити усі питання щодо реконструкції.

Щиро вдячні батькам, які з розумінням поставилися до призупинення роботи дитсадка на такий тривалий період, а також директорам інших дитсадків, які прийняли частину дітей на цей час у свої установи.

– Ви згадали про індивідуальні теплові пункти, які встановлені у будинках та дитсадку. Що це таке?

– Індивідуальні теплові пункти – це автоматизована модульна установка, що передає теплову енергію від котельні до системи опалення. Переваги ІТП полягають у тому, що вони дозволяють економити тепло. Це стає можливим завдяки системі автоматики та контролю, яка регулює теплопостачання – підтримує оптимальний рівень тепла незалежно від того, яка температура повітря ззовні.

– Проектно-кошторисну документацію для встановлення котлів у котельні лише виготовили. Чи встигнуть їх встановити до початку опалювального сезону?

– Очікуємо, що до кінця року лише зможемо провести тендер на їхню закупівлю і, власне, придбати їх. Заміну ж котлів будемо проводити лише після закінчення опалювального сезону, тобто, навесні наступного року, щоби взимку, через проведення робіт, не залишити мешканців без тепла взагалі.

– Проект триває вже третій рік і повинен бути закінчений до 31 березня 2018 року. Чи встигнете реалізувати його вчасно?

– Кошторис бюджету на реалізацію проектів на 80% складається з коштів Європейського Союзу. Однак Єврокомісія їх виділяє частинами. Відповідно до умов контракту на реалізацію проекту, кошти третього року від ЄС надійдуть лише після успішної реалізації проекту. Тобто, Жовківська міська рада у цьому році повинна всі роботи з реалізації проекту фінансувати з власного бюджету. Наразі це – близько 86 тис. євро. Їх Європейський Союз поверне, однак лише тоді, коли його представники впевняться, що роботи виконані відповідно до їхніх вимог та стандартів.

Бюджет Жовківської міської ради не дозволяє усю передбачену суму на закінчення проекту виділити у цьому році. Тому частина цих коштів надійде у 2018. Через це існує велика ймовірність, що проект «Реалізація першого етапу модернізації комунальної котельні та району, що нею опалюється» буде продовжено на кілька місяців.

Андрій Бучко, газета “Прикордоння” №7 (87) выд 19 серпня 2017 року

 

Comments

comments