Найдавнішу аптеку у Раві можуть закрити, а стародавні меблі – продати

У Раві-Руській може зникнути найдавніша діюча аптека міста. Мова йде про державну аптеку №72, яка розташовується по вул. Львівській, 5.

У Раві-Руській може зникнути найдавніша діюча аптека міста. Мова йде про державну аптеку №72, яка розташовується по вул. Львівській, 5.
 
Ситуація щодо існування аптеки, яка окрім практичного має ще й історичне значення, стала непевною ще на початку минулого року. З лютого 2013-го Центральна державна аптека №60 м. Жовква (далі –  ЦРА), яка є власником державної аптеки у Раві-Руській, перестала сплачувати до міського бюджету оренду плату за користування приміщенням. Незважаючи на низку звернень Рава-Руської міської ради щодо необхідності погасити заборгованість, а також щодо укладення нового договору оренди, ситуація вже майже два роки залишається тією ж – аптека не платить за користування приміщенням. Більше того, поповзли чутки, що її найближчим часом можуть закрити.
Газета «Прикордоння» звернулася до завідувача Державного комунального підприємства «Центральна районна аптека №60 м. Жовкви», якій підпорядковується державна аптека у Раві-Руській ,Юрія Данчука. У коментарі він підтвердив, що проблеми у аптеки існують. 
– У нас не має прибуткової частини близько двох років, є заборгованості по зарплатах. Комунальну службу добивають планомірно, жодних інвестицій на місцях ми не отримували. У аптеки сталося зменшення обігових коштів. Ціни на ліки зросли в кілька разів, відповідно, потік покупців зменшився, – зазначив Юрій Данчук.
Працівники ж державної аптеки у Раві-Руській причину таких проблем аптеки бачать не в економічній ситуації у країні, а у неправильному керівництві, яке здійснює завідувач ЦРА №60.
– Коли новий завідувач чотири роки тому очолив ЦРА, на залишку на її рахунку було 150 тис. грн., – розповіла завідувач державної аптеки у Раві-Руській Марія Іванюра. – Однак, як нам стало відомо, зараз мережа має заборгованість у розмірі 220 тис. грн.
Крім того, за словами аптекарів, за останні чотири роки державні аптеки чи аптечні кіоски, які входили у мережу ЦРА №60, були закриті у Магерові, Дублянах, Зіболках, Бишкові, Раві-Руській та Жовківських лікарнях.
– Він нам постійно говорить що закриє нашу  аптеку, – додала завідувач державної аптеки у Раві-Руській Марія Іванюра. – Однак у нас є і ліцензія, і сюди ходять покупці, і ми маємо бажання працювати й розвиватися.
Як нам повідомили працівники аптеки, ЦРА №60 має перед ними заборгованість по зарплаті за вісім місяців.
– Ми написали позовну заяву до суду, аби нам повернули зароблені нами гроші, – розповіла провізор аптеки Галина Шабат.
Щодо ситуації з невиплатою орендної плати за користування приміщенням, то у працівники аптеки розводять руками – не розуміють, у чому справа.
– У нас – централізована бухгалтерія, куди ми і перераховуємо кошти і робимо  це вчасно. Все, що від нас залежить, ми виконували. Але чому оренду не сплачували – нам невідомо, – зазначила завідувач аптеки Марія Іванюра.
Свого часу, зізнаються працівники, завідувач ЦРА створив такі умови, за якими у аптеці навіть не було товару. Аптека виживала за власні внесені кошти. 
– У нас є хворий, якого ми повинні забезпечувати безкоштовними ліками. Тепер їх нам не постачають і ми не можемо цього робити, – розповіла Галина Шабат.
Причиною такого катастрофічного стану справ щодо аптеки, як припускають працівники, може бути свідоме доведення державної мережі аптек до банкрутства.
– Свого часу з однією із мереж приватних аптек ЦРА уклала договір, відповідно до якого у першої закуповувала товар. Цей товар був неходовим, крім того, на нього ставили мінімальну націнку, – розповіли працівники державної аптеки у Раві-Руській. 
Вони вважають, що саме через такі кроки мережа державних аптек стала збитковою. Якщо їхні припущення відповідають дійсності, то кінцевою метою повинен був стати продаж мережі державних аптек згаданій приватній. Однак, за іронією долі, остання нещодавно сама збанкрутувала.
Проте цим скандал довкола державної аптеки у Раві-Руській не обмежується. 2 грудня завідувач ЦРА №60 м. Жовкви Юрій Данчук прибув до державної аптеки у Раві-Руській і почав фотографувати та описувати майно, яке там розміщується. Однак особливу увагу, як нам повідомили її працівники, він звернув на стародавні меблі, завдяки яким аптека відома не лише у Раві, а й закордоном.
– У цьому приміщенні ще з часів входження Рави-Руської до складу Австро-Угорщини, а згодом – Польщі і Радянського Союзу завжди була аптека. Вже багато років воно є власністю територіальної громади Рави-Руської, як і стародавні меблі всередині нього, – розповіла провізор державної аптеки №72 Любов Прокіп. – Ці меблі є однією з туристичних візиток міста, окрім аптеки-музею у Львові подібних на Львівщині майже нема. Вони були виготовлені у Кракові у 1905 році спеціально, відповідно до розмірів приміщення, до потреб аптеки й вивозити їх звідти не можна.
Любов Іванівна розповіла, що часто аптеку відвідують іноземні туристи і дуже дивуються, що окрім музею-аптеки у Львові подібні меблі є ще й у такому невеличкому містечку як Рава-Руська.
Натомість Юрій Данчук, який почав описувати і фотографувати стародавні меблі та інше майно, свої дії пояснив тим, що сюди незабаром начебто прибудуть судові виконавці.
– Що він мав на увазі – не пояснив, – зазначила Галина Шабат. – У різних судових установах ми спробували дізнатися, щоб означали слова завідувача. Однак наразі нам не вдалося виявити, аби були порушені певні справи, які передбачали б вивіз майна з аптеки.
За словами аптекарів, завідувач фотографував те, що має якусь привабливість: меблі, вироби з металу (сухо-жарова шафа, автоклав), які можна вигідно продати чи здати на металобрухт. 
 
– Те, що стоїть і розвалюється, він  не описував і не фотографував, – зазначила Галина Шабат.
Зрештою, навіть якщо майно і справді підлягає вивозу через рішення суду, на стародавні меблі воно не мало б поширюватися, адже вони є власністю територіальної громади Рави-Руської, як і саме приміщення, бути описаними завідувачем аптеки не можуть. За словами Марії Іванюри, на балансі у аптеці стародавні меблі не перебували, тому описувати їх завідувач не мав права.
– Меблі є невід’ємною частиною приміщення, адже були спроектовані спеціально для аптеки, і їх не можуть вивезти з приміщення і продати, – додали працівники державної аптеки. – Вони мають історичне значення як для самої аптеки, так і для міста.
Працівники аптеки припускають, що завідувач ЦРА, аби покрити борги, про які йшлося вище, намагається продати стародавні меблі. 
Однак якоїсь цінності у цих меблях, за словами завідувача ЦРА №60 Юрія Данчука, він не бачить.
– Не можу зрозуміти, в чому полягає цінність питання. Яка цінність меблів, що з ними виникають такі проблеми? Вони не несуть в собі історичної цінності, – відповів Юрій Данчук додавши, що це вони не є автентичними.
На наше зауваження, що меблі були виготовлені ще за часів входження Рави-Руської до складу  Австро-Угорщини, Юрій Данчук назвав це «гіпотетичним дослідженням», мовляв, документально цього ніде не вказано. 
Депутати Рава-Руської міської ради, за пропозицію міського голови Ірини Верещук, побоюючись, що стародавні аптечні меблі можуть просто-на-просто викрасти і незаконно продати, ще 22 вересня на засіданні XL сесії вирішили створити спеціальну комісію, яка б описала майно, яке належить громаді Рави-Руської. Згодом ця комісія провела обстеження, склала відповідний акт, а депутати проголосували відповідне рішення, у якому взяли на баланс громади стародавні меблі. 
А міський голова написала листи в прокуратуру та управління міліції Жовківського району, у якому заявила про намір вчинення злочину завідувачем ЦРА №60 м. Жовкви Юрієм Данчук щодо демонтажу, вивезення та незаконного продажу стародавніх меблів, які є власністю громади міста. Ірина Верещук просить правоохоронні органи вжити необхідних заходів аби не допустити крадіжки історичного майна.
Однак завідувач мережі державних аптек у Жовківському районі не розуміє, чому міська рада заявляє про своє право на меблі.
– На якій основі міська рада може стверджувати, що ці меблі є її? – зазначив Юрій Данчук. Згодом він порівняв ситуацію з аптечними меблями із… анексією Криму Росією (!), коли влада останньої заявила, що «Крим – наш».
– Ті документи, які вони (міська рада – Авт.) подали в прокуратуру, основи практично не мають. Якби міська рада хотіла визначитися з цим приміщення, вона би принаймні повинна була б мати по звітах ці меблі з якихось років.
Риторика завідувача така – яким чином міська рада може перешкодити вчити дії, пов’язані з меблями, зокрема, з передачею їх на баланс в іншу структуру? 
Наскільки нам вдалося зрозуміти, Юрій Данчук пояснює право ЦРА на стародавні меблі тим, що протягом років у приміщенні, яку орендувала аптека у Раві-Руській, вона проводила ремонтні роботи.
Наразі ж працівники готові відстоювати аптеку і не допустити її закриття чи вивозу стародавніх унікальних меблів. Міська влада заявляє про аналогічні кроки зі свого боку і підтримку аптекарів.
– Не одне покоління аптекарів опікувалося цієї аптекою, дбало про приміщення, меблі, виготовляли тут ліки. Вона має велике історичне значення в історії міста, є перспективним і цікавим туристичним об’єктом. Тому ми не можемо допустити того, аби це все громада Рави-Руської втратила, – зазначила Любов Прокіп.
– Всередині 1990-х років ці меблі хотіли демонтувати і забрати до Києва, але ми їх відстояли. Ми їх відстояли тоді, і відстоїмо зараз. Як і, зрештою, саму аптеку, – додала Галина Шабат.
Однак Юрій Данчук якихось оптимістичних прогнозів не зробив. Навпаки, відповідаючи на наше запитання щодо перспектив існування державної аптеки у Раві-Руській, завідувач зазначив, що ситуація є поганою.
– Перспективи не дуже надійні, надії майже немає, – відповів він.
Завідувач відповів, що, можливо, аптека проіснує ще півроку-рік. Однак причиною її занепаду він вбачає економічну ситуацію, ріст курсу долара щодо гривні, що, за його словами, негативно вплинуло на діяльність аптеки, а також те, що її «планомірно добивали роками».
Чим закінчиться скандал довкола державної аптеки у Раві-Руській наразі невідомо. Однак, зважаючи на той факт, що за останні півроку у місті відкрилося дві нових аптеки і планується відкриття ще однієї, говорити про збитковість такого виду торгівлю, очевидно, не варто…
Додамо, у приміщенні, де зараз розташовується державна аптека №72, перший такий заклад  був відкритий понад 100 років тому. З того часу і дотепер його використовували саме як аптечний заклад.
 
Андрій Бучко,
газета “Прикордоння” №15 (59) від 27 грудня 2014 року

Comments

comments