Ухилення від аліментів:новий рівень відповідальності

6 лютого 2018 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів” від 7 грудня 2017 року № 2234-VIII (надалі – “Закон про примусове стягнення аліментів”).

Нагадаємо, що так звана реформа аліментів була запущена Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом удосконалення порядку стягнення аліментів” від 17 травня 2017 року № 2037-VIII, який набув чинності 8 липня 2017 року та був спрямований на усунення прогалин і колізій в законодавчому регулюванні процедури стягнення аліментів .

Новий Закон про примусове стягнення аліментів є логічним продовженням змін, започаткованих у липні 2017 року та має на меті забезпечити належне виконання судових рішень щодо стягнення аліментів та не допустити виникнення заборгованості. Нововведення торкнулися, зокрема, наступного.

1. Впроваджено новий вид адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт, яке накладається за несплату аліментів, якщо сукупний розмір заборгованості перевищує суму платежів за шість місяців. Суспільно корисні роботи полягають у виконанні у вільний від роботи чи навчання час оплачуваних робіт та призначаються строком від 120 до 240 годин. У разі ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт, останні можуть бути замінені адміністративним арештом строком до 15 діб.

2. Спрощено порядок встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду боржника за межі України. Відтепер державний виконавець самостійно без відповідного рішення суду встановлюватиме тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України до повного погашення заборгованості.

3. Впроваджено ряд додаткових обмежень для боржників. Державний виконавець до моменту повного погашення заборгованості вмотивованою постановою буде обмежувати боржника у праві:

керування транспортними засобами, окрім випадків коли (i) таке обмеження позбавить боржника основного законного джерела засобів для існування; (ii) боржник використовує транспортний засіб у зв’язку з інвалідністю, своєю або утриманців; (ііі) боржник проходить військову службу та виконує бойові завдання у бойовій обстановці чи в районі проведення антитерористичної операції.
користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;
полювання.
4. Спрощено порядок виїзду дитини за кордон без згоди боржника. Відтепер той з батьків, з яким за рішенням суду проживає дитина, вправі самостійно вирішувати питання тимчасового виїзду дитини за межі України для лікування, навчання дитини за кордоном, відпочинку. Підставою для виїзду без згоди боржника буде довідка державної виконавчої служби про наявність заборгованості зі сплати аліментів.

5. Звільнено від сплати судового збору заявників у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.

Інформацію підготовлено головним спеціалістом Рава-Руського БПД Боднар О.С.

Comments

comments