Школярі Равщини підтримують різдвяні традиції

15 січня у Рава-Руському міському будинку дитячої та юнацької творчості відбувся щорічний Фестиваль різдвяного фольклору.

Традиційно, метою фестивалю є залучення учнів до вивчення фольклору, збирання фольклорних скарбів, традицій, виховання шанобливого ставлення до культурних надбань рідного народу, привернення уваги широких кіл громадськості до народних джерел.

Участь у Фестивалі різдвяного фольклору цього року взяли учні 12 навчальних закладів. Так, ходили з колядками, щедрівками та вертепами учні рава-руських будинку творчості, школи №1, школи №2, школи-інтернату та школи-гімназії, школярі з Бишкова, Волиці, Гійче, Річок, Дев’ятира, Нової Кам’янки та Кам’янки-Липника.

Члени журі, методист ІМЦО відділу освіти Жовківської РДА Омелян Боровець, режисер Рава-Руського Народного дому Ірина Басай та бібліотекар дитячої бібліотеки у Раві-Руській Любов Мартин, оцінювали сценарії, костюми, підготовку учнів, музичне виконання. У комплексі визначали чий виступ був кращим.

Фестиваль розпочався з хвилини мовчання за загиблими у Волновасі Луганської області мирних жителів внаслідок теракту 13 січня.

Так, на правах господарів розпочали фестиваль гуртківці Рава-Руського будинку творчості. Разом зі своїми керівниками вони колядували, посівали та щедрували, вітали зі Старим Новим Роком. Їхній виступ також містив розважальну сценку за участю Дідуся, Кози та Лікаря, суть якої – не дати занедужати головному символу 2015 року.

Учні Бишківської школи продемонстрували традиції, які існували в українській родині на Святвечір. Зокрема, вразив великий дідух, який був використаний у їхньому виступі.

Одним з найкращих на фестивалі був вертеп Волицької школи. Гарні костюми, сценарій, оригінальне виконання ролей Жида та Біди дозволили із захопленням насолоджуватися виступом волицьких учнів.

Чарівним став виступ учнів та вихованців Рава-Руської школи-інтернату, які підготували зимовий фольклор «Три празники». Вони були наймолодшими учасниками фестивалю, однак на відмінно зіграли свої ролі, виконали колядки та щедрівки і навіть пригостили пампухами журі та глядачів у залі.

Нетривалим, але надзвичайно цікавим за сценарієм та виконанням ролей була сценка учнів Рава-Руської школи №1. Вона була жартівливою і йшлося у ній про те, як голодний вовк у Святвечір забрів до хати до старих діда та баби і вимагав від них козу, вареників, а потім і саму бабу, взамін на те, що не причинить шкоди. Традиційно, про горе дідо забув тоді, коли йому трапилась нагода спекатися «старої та надокучливої баби», хоча, як виявилося, це було не більше, ніж просто хирістю з його боку, аби прогнати вовка.

Оригінальні елементи у своєму виступі мали учні Річківської школи. Зокрема, у їхньому вертепі був персонаж Діви Марії та немовлятка Ісуса, а також доволі реалістична імітація ясел та багаття з вогнем. Крім того, у їхньому виступі були залучені діти різних вікових категорій – від наймолодших до старшокласників.

Суто хлопчачим був вертеп учнів з Гійче. Дуже реалістичним були їхні костюми, а особливо по-справжньому виглядало вбрання римських легіонерів.

Гарно виконаною роллю запам’яталися виступи Ірода у вертепі Новокам’янської школи та Жида з Бідою у Липницькій школі.

Повчальним був виступ Рава-Руської школи-гімназії. У ньому гімназисти намагалися донести до глядачів головну мораль – роблячи добро своєму ближньому, ми шануємо Бога.

- Цього року фестиваль проходив під гаслом «Святкуємо народження Христа», - розповів голова журі Омелян Боровець. – Раніше такі відбулися у Жовкві та Куликові. Дуже приємно, що діти постаралися підготувати гарні сценарії, які відображають місцеві традиції, костюми, різдвяну атрибутику.

Омелян Олексійович висловив думку, що глядачам сподобалися виступи усіх учнівських колективів. Однак журі все ж визначило кращих.

Так, переможцем Фестивалю різдвяного фольклору став гурт колядників Рава-Руського будинку творчості (керівник Галина Мороз). Другими стали вертеп Гійченської школи (керівники Галина Маланчук та Ганна Поліщак) та вихованці Рава-Руської школи-інтернату (керівник Наталія Сало). Треті місця посіли вертепи Рава-Руської школи №2 (керівники Мирослава Мелян та Любов Кайда) та Новокам’янської школи (керівники Ірина Євуш та Надія Когут).

Руслана Матушик,
Маргарита Казимирович, 
члени гуртка журналістики Рава-Руського МБДЮТ,
газета "Прикордоння" №1 (60) від 24 січня 2015 року