Польща обіцяла українцям п’ятирічні візи

МЗС Польщі обіцяло українцям п’ятирічні візи, але консульства не виконують доручень Варшави

Польське МЗС рік тому зобов’язало консульства і візові центри, щоб ті видавали українцям якомога більше п’ятирічних віз і широко пропагували таку можливість в українських ЗМІ. Однак на практиці це рішення Варшави не виконується, хоча є позитивні зрушення – заявляє польський журналіст Якуб Логінов , редактор порталу “Порт Європа” і власкор “Дзеркала тижня” у Кракові.

У травні 2013 року Якуб Логінов ініціював громадянську кампанію “П’ятирічні візи для українців і білорусів” (www.facebook.com/wizypiecioletnie), у відповідь на візові проблеми у польських консульствах у Білорусі та України. Як відомо, звичайним українцям і білорусам дуже тяжко зареєструватися в польській державній системі е-консульство, оскільки вона – постійно заблокована. Цією ситуацією користуються посередники, які причетні до блокування термінів візиту в консульстві, щоб потім продавати за високі гроші послуги візового посередництва.

Полььке МЗС довго прояснювало цю ситуацію тим, що Варшава видає українцям рекордну кількість віз і саме тому черги є неминучими. Однак на думку польських активістів кампанії “П’ятирічні візи”, ці високі статистики – це саме і джерело проблем, а не причина для хизування для офіційної Варшави. “Річ у тім, що одна і та сама особа, котра має позитивну візову історію, замість отримати візу дійсну п’ять років, отримує в польському консульстві візу дійсну всього рік, максимально два роки, а часто ще коротшу. Отже, через рік вона знову мусить іти в консульство за новою візою, збільшуючи таким способом статистику і непотрібно обтяжуючи перевантажену систему видачі польських віз Шенген. Саме внаслідок такої практики польські консули можуть хизуватися рекордною кількістю виданих віз, хоча ми наполягаємо на іншому: треба іти в якість, тобто п’ятирічні візи, а не в кількість” – можна прочитати на сторінці кампанії “П’ятирічні візи для українців і білорусів”.

Польське МЗС довго не хотіло признатися до практики штучного підбивання візових статистик. – На кожне наше звернення, критику чи депутатський запит польського депутата Сейму, ми чули ту саму круглу фразу: “та чого нас чіпаєтесь, ми такі класні, бо Польща видає найбільше віз”. Ми їм кажемо: “та в тому і проблема, бо не видаєте віз п’ятирічних, які зменшили б попит у візах і розвантажили б черги”. А МЗС наче папуга повторював “Польща видає найбільше віз, ми так підтримуємо Україну” – говорить польський журналіст.

Переломним моментом був вересень 2014 року, коли МЗС Польщі нарешті погодилося з тезами активістів кампанії “П’ятирічні візи”. Підтвердженням того є офіційний лист від директора консульського департаменту МЗС Польщі на адресу Якуба Логінова, в якому ідеться про те, що МЗС доручив консулам цілковито змінити візову політику. Тепер головним критерієм оцінки якості праці консульств має бути не загальна кількість віз, але відсоток віз “довгих”, з терміном дії від року до 5-ти. Директор Марек Цєсєльчук пише також, що МЗС буде проводити вишколи серед консулів та працівників консульств і візових центрів в Україні, щоб ті дотримувалися нових правил і видавали кожному, хто має на це право, п’ятирічну візу. Черговий пункт нової візової політики – це проведення польським посольством у Києві масштабної інформаційної кампанії в українських ЗМІ, мета якої – донесення до якомога більшої кількості людей інформації про те, що вони можуть подавати заявку на п’ятирічну візу. Адже якщо хтось сам напише у візовій анкеті про те, що хоче річну візу, консул не має права змінити терміну візи на 5-тирічну – ідеться у інформації від МСЗ.

Після цього рішення дійсно відбулися зміни на краще, однак тільки частково. – Тепер після року від цього рішення можу сказати, що моя держава не дотримала слова даного українцям і нашим активістам. З одного боку дійсно дещо більше осіб отримує тепер візи дійсні 2-5 років, однак про масову видачу п’ятирічних віз, як це обіцяло МЗС, не ідеться. Скажу чесно – мені як поляку і польському громадянину – дуже соромно за таку ситуацію. Це щось незрозуміле – тисячі звичайних поляків організують акції допомоги Україні, офіційна Варшава заявляє про всебічну підтримку, а консулі моєї держави не виконують рішення свого ж начальника з МЗС у питанні п’ятирічних віз, внаслідок чого і надалі українцям легше поїхати без візи у ворожу Росію, ніж у дружню Польщу, яка створює незрозумілі проблеми – говорить Якуб Логінов.

Нагадаймо: 5 років – це максимальний термін, на який громадянин України може отримати візу Шенген. Такі візи масово видають українцям консульства Словацької Республіки. Право до отримання п’ятирічної візи мають ті громадяни України, котрі мають позитивну візову історію, тобто досі отримали вже принаймні 3-5 віз Шенген, не порушили законодавства, не займалися контрабандою чи нелегальною працею і завжди поверталися з країн Шенгенського договору у терміні. При заявці на п’ятирічну візу потрібно виконати стандартні вимоги. За інформацією МЗС Польщі, особі, яка заявляє про 5-річну візу достатньо пред’явити стандартне запрошення на першу поїздку – навіть на декілька днів, однак потрібно зазначити, що в майбутньому і надалі заявник планує здійснювати подорожі до країн Шенген.

Активісти кампанії “П’ятирічні візи для українців і білорусів” зазначають, що багато користувачів повідомляє їм про випадки, коли українські громадяни хочуть подати заявку на п’ятирічну чи дворічну візу, але працівники консульства їм у цьому заважають, вмовляючи змінити термін на максимально річний. Такі ситуації суперечать тому, про що пише директор Марек Цєсєльчук з польського МЗС у офіційному листі. – Тому просимо про всі такі випадки повідомляти у коментарях на сторінці нашої кампанії www.facebook.com/wizypiecioletnie Це буде для нас доказ у розмовах з МЗС і та польськими депутатами, які з нами співпрацюють і на цій підставі можуть внести депутатські звернення до міністерства. Це дуже важливо, адже МЗС прояснює, що все чудово, що консульства видають п’ятирічні візи всім охочим – тому мусимо мати нові докази на те, що це неправда – говорить Якуб Логінов.

“П’ятирічні візи для українців і білорусів” – це одна з двох громадянських кампаній, яких координує портал “Порт Європа”. Другою справою, за яку виступають польські активісти зосереджені навколо цього ресурсу, є відкриття польсько-українського кордону для пішоходів (www.facebook.com/turystycznagranica). 

Comments

comments