Добросинської, Куликівської та Туринківської ОТГ може не бути

На початку жовтня з’явились інформація про зміни у формуванні об’єднаних територіальних громад Львівської області. Так, за проєктною моделлю адміністративно-територіального устрою на Львівщині передбачено 67 громад, з 85 як було раніше, та 6 районів з 20, які існують зараз.

Нагадаємо, на Жовківщині розробляли кілька проєктів перспективного плану об’єднання громад. Так, серед варіантів було, зокрема, створення 17 ОТГ з центрами у Жовкві, Магерові, Раві-Руській, Добросині, Туринці, Куликові, Дублянах, Грибовичах, Зашкові, Старій Скваряві, Глинську, Сопошині, Зіболках, Любелі, Новій Кам’янці, Забір’ї та Гійчі.

Зрештою, у 2016 році затвердили той, який передачає створення семи об’єднаних територіальних громад: Жовківської у складі Жовківської міської, Воле-Висоцької, Глинської, Зіболківської, Крехівської, Мацошинської, Мокротинської, Новоскварявської, Сопошинської та Староскварявської сільських рад; Рава-Руської у складі Рава-Руської міської, Волицької, Гійченської, Дев’ятирської, Забірської, Липницької, Потелицької та Річківської сільських рад; Куликівської у складі Куликівської селищної, Артасівської, Великодорошівської, Надичівської, Зашківської та Смереківської сільськиї рад; Туринківської у складі Туринківської, Боянецької, Деревнянської, Замочківської, Кулявської, Купичвільської та Любельської сільрад; Добросинської у складі Добросинської, Бишківської, Кунинської, Лавриківської, Новокам’янської сільських рад; Дублянської у складі Дублянської міської, Грибовицької, Грядівської та Малехівської сільських рад; Магерівської у складі Магерівської селищної, Замківської, Кам’яногірської, Підліссянської та Погариської сільрад.

У липні з’явився новий проєкт адміністративного поділу Львівської області, який передбачає, що тут повинно бути створено шість районів – Львівський, Дрогобицький, Золочівський, Червоноградський, Стрийський та Самбрівський. Жовківщина мала б увійти до Львівського. Тепер же з’явився новий поділ Жовківського району на громади. Але він передбачає не затверджених сім, а – чотири: Дублянську у складі Дублян, Грибовичів, Гряди, Малехова, Куликова, Артасова, Великого Дорошева, Зашкова та Надич, Жовківську у складі Жовкви, Волі-Висоцької, Глинська, Зіболок, Крехова, Мацошина, Мокротина, Нової Скваряви, Сопошина, Старої Скваряви, Туринки, Деревні, Замочку, Куляви, Любелі та Смерекова, Рава-Руську у складі Рави-Руської, Волиці, Гійча, Дев’ятира, Забір’я, Липника, Потелича, Річок, Нової Кам’янки Магерівську у складі Магерова, Замку, Кам’яної Гори, Підлісся, Погариська, Добросина, Бишкова, Кунина та Лаврикова та населених пунктів, які наразі цим центрам рад підпорядковуються. Щодо останньої, то вона вже 2 роки як створена. Тамтешній селищний голова Петро Домінік наразі не коментує можливості приєднання до Магерівської ОТГ ще чотирьох сільських рад.

– Наразі нічого не коментуємо, бо ще не до кінця зрозуміло, як це буде. Ймовірність того, що так буде, велика, але наразі конкретики немає і коментувати чи пояснювати щось зарано, – пояснив Петро Домінік.
Натомість голови рад більше хочуть якщо не створити свою, окрему, то приєднатися до інших, наприклад, Рава-Руської.

– Про те, куди ми хочемо належати, нас ніхто не запитував. Наша рада, загалом, у окрузі є найбагатшою, якщо враховувати надходження від податку на доходи фізичних осіб. У минулому році з нашої території надійшло 5 млн. грн. зі сплати ПДФО, які можуть залишатися у нас, якщо буде створено ОТГ, – розповіла сільська голова Бишкова Наталія Бейзик. – У випадку об’єднання з Магеровом, територіально нам буде дуже далеко до нього. Зараз у нас є віддалені села, наприклад, як Пирятин, від нього є ще більш віддалені присілки, як от Стадницькі, у яких є багато проблем, які зараз важко вирішити, а що буде, коли вони належатимуть до ОТГ, центр якої ще далі, ніж Бишків?

За словами пані Наталії, у сільській раді кілька разів проводили громадські збори щодо об’єднання в Добросинську ОТГ, але представники місцевої громади не підтримали цього.

– Можливість створити Добросинську ОТГ ми втратили. Громада Бишкова не захотіла, а об’єднуватися лише Лавриківській, Добросинській та Кунинській сільським радам було недоцільно, – додав сільський голова Лаврикова Михайло Жук.

Отож, новий поділ не передбачає Добросинської, Куликівської та Туринківської ОТГ. Громади, які б мали раніше увійти у першу, можуть бути включені у склад вже створеної Магерівської, за винятком Нової Кам’янки, яку планують долучити до Рава-Руської. Сільради майбутньої Куликівської ОТГ, за винятком Смереківської, яку планують долучити до Жовківської ОТГ, можуть увійти до Дублянської ОТГ, Туринківської – теж до Жовківської ОТГ.

Купичвільська та Боянецька сільські ради, які мали б увійти до Туринківської ОТГ, тепер можуть бути включені до складу Великомостівської ОТГ, тобто опинитися поза сучасним Жовківським районом (Великі Мости зараз входять до складу Сокальського району).

Що ж самі громади Жовківщини? Чи влаштовує їх такий варіант децентралізації? «Прикордоння» поспілкувалось з кількома представниками сільських рад району – тих, яких зміни стосуються найбільше. Всі вони розповіли, що їхньої думки ніхто не запитував. Але водночас і визнають, що у тому, що склалась така ситуація, винні і самі, мовляв, мали достатньо часу на добровільне об’єднання. Проте десь громади не захотіли об’єднуватись, дехто не зміг переконати депутатів, інші свідомо не хотіли брати відповідальності на себе.

Попри це, більшість представників сільських рад вже були підготовленими об’єднуватись з тими громадами, якими було визначено у перспективному плані, навіть якщо б це було примусово. Зараз же вони у повній розгубленості, адже дехто втратить центр адміністративної одиниці, а інших доєднають до тих, які значно віддалені від них.

Наприклад, впродовж останніх місяців серйозно до створення ОТГ підійшли у Жовкві, провівши зустрічі з громадами сіл, які мали б увійти до її складу. Тут хотіли створити Жовківську ОТГ і провести вибори ще цього року. Однак що буде зараз – невідомо.

Лише після появи нового варіанту створення ОТГ, представники ініціативної групи зі створення Куликівської ОТГ, існування якої вже не передбачено, подали документи на висновок у Львівську ОДА. Яким він буде – теж відкрите питання.

– Усі документи на створення Куликівської об’єднаної територіальної громади, згідно Закону «Про добровільне об’єднання територіальних грома», ми подали в Львівську обласну державну адміністрацію для висновків. Відповідно до них, Куликівську ОТГ хочемо утворити з Куликівської, Великодорошівської, Надичівської, Смереківської та Артасівської сільської ради. Зашківська сільська рада не захотіла до нас доєднатися, – розповів сільський голова Смерекова Богдан Стахів. – Наша громада повинна бути досить перспективною та самодостатньою. Люди готові до змін, об’єднання.

Висновок ЛОДА щодо створення Куликівської ОТГ очікують у найближчі тижні. Якщо він буде позитивний, тоді ініціативна група звертатиметься до Центральної виборчої комісії щодо призначення виборів. Але те, що вони відбудуться ще цього року, ніхто не сподівається.

– Допоки чинний закон дозволяє добровільне об’єднання, громади робитимуть спроби створити такі громади, які передбачені перспективним планом об’єднання територій, – додав Богдан Стахів.
Можливість включення Боянця та Купичволі до ОТГ з іншого району дає підстави іншим громадам задуматись над тим, чи не краще їм буде об’єднатися з громадами сусідніх районів. Наприклад, у 2016 році долучитися до Рава-Руської ОТГ хотіли Карівська сільська та Угнівська міська ради, які зараз входять до складу Сокальського району і пов’язані з Равою-Руською тісніше, ніж зі Сокалем чи Червоноградом. Іншими словами, чи не підніметься нова хвиля обговорень, обурень, планів щодо створення ОТГ, якщо голови рад та громади дізнаються, що об’єднуватися з громадами інших районів, виявляється, можна? І чи не буде вся робота та підготовка до цього, яка тривала впродовж останніх 4 років, даремною?

Андрій Бучко, газета “Прикордоння” №20 (132)

Comments

comments