Рава-Руська – з Потеличем та Дев’ятирем, але без Рати та Шабельні?

Депутати Львівської обласної ради ухвалили проект Перспективного плану формування спроможних територіальних громад Львівщини. Відповідно до нього, у Жовківському районі планується створення 17 територіальних громад.

У попередньому №7 (66) газети «Прикордоння» ми розглянули варіанти об’єднання населених пунктів Жовківського району в рамках децентралізації. Так, ми описали можливість створення на Жовківщині 7 територіальних громад – Рава-Руської, Жовківської, Добросинської, Магерівської, Куликівської, Туринківської та Дублянської. Тепер же, відповідно до рішення депутатів обласної ради, яке вони ухвалили на сесії 7 липня, кількість передбачених територіальних громад у Перспективному плані Жовківського району зросло більш як удвічі – до 17. Таким чином, їх на Жовківщині передбачена найбільше серед усіх районів Львівської області.

Відповідно до затвердженого Перспективного плану, у Жовківському районі можуть бути створені Жовківська, Дублянська, Грибовицька, Зашківська, Куликівська, Зіболківська, Сопошинська, Глинська, Туринківська, Добросинська, Гійченська, Забірська, Рава-Руська, Магерівська, Новокам’янська, Любельська та Староскварявська територіальні громади. Таким чином, до Рава-Руської територіальної громади мали б увійти Рава-Руська, Потелич, Борове, Великі Долини,  Гіркани, Гірки, Горяни,  Зелена Гута, Клебани, Луг, Малі Долини, Ниви, Гута Обединська, Дев´ятир, Вільшанка, Капелюх, Ковалі,Лосини, Сорочі, Лози, Чорнії.

У порівнянні з варіантом, коли у проекті Перспективного плану передбачалося 7 територіальних громад, Рава-Руська територіальна громада, відповідно до затвердженого, не включає історично близькі Рату та Шабельні. Крім того, від Рави «відійшли» Річки, Равське, Старе Село, Синьковичі, Волиця, Гійче, Забір’я та інші села. Останні два села, відповідно до нового плану, також можуть стати центрами територіальних громад. Зокрема, Гійченська включатиме Гійче та Волицю, а Забірська – Річки, Рату, Шабельну, Забір’я та Синьковичі.

Добросинська територіальна громада включатиме Добросин, Пили, Піддеревенку, Качмарі, Зарище, Кунин, Бір Кунинський, Гринчуки, Хитрейки, Цитуля, Бишків, Боброїди, Пирятин, Миляво, Кулиничі, Лущики, Бучми, Лавриків, Окопи, Віхті-Дахи, Бабії, Панчишини, Кіпті, Мавдрики, Городжів.
До Магерівської територіальної громади можуть увійти Магерів, Замок, Монастирок, Кам’яна Гора, Підлісся, Зубейки, Думичі, Погарисько.
Новокам’янська територіальна громада може включати Нову Кам’янку, Липник, Голокам’янку, Дубрівку, Загір’я, Йоничі, Лужки, Луцики, Малий, Помлинів, Равське та Старе Село.

До складу Любельської територіальної громади можуть увійти Любеля, Залози, Соснина, Забрід, Казумин, Бесіди, Замочок, Борові, Кропи, Школярі, Галасі, Сороки та Дбірова.

Староскварявська територіальна громада може об’єднати Стару Скваряву, Мокротин, Відродження, Копанку, Поляни та Тернів.
Жовква та Воля-Висоцька можуть увійти до Жовківської територіальної громади, Дубляни, Ситихів, Малі Підліски та Малехів – до Дублянської, Великі Грибовичі, Малі Грибовичі, Збиранка, Гряда, Воля-Гамулецька – до Грибовицької.

Зашківська територіальна громада може об’єднати Зашків, Завадів, Зарудці, Великий Дорошів, Малий Дорошів, Куликівська – Куликів, Мервичі, Костеїв, Надичі, Гребінці, Звертів, Кошелів, Нове Село, Стронятин,  Сулимів, Віднів.

До складу Зіболківської територіальної громади можуть увійти Зіболки, Гори, Загірці, Великі Передримихи, Малі Передримихи, Блищиводи, Дернівка, Чистопілля, Артасів, Сопошинської – Сопошин, Мацошин, Смереків, Перемивки, Глинської – Глинсько, Завади, Липники, Нова Скварява, Крехів, Козулька, Крута Долина, Папірня, Майдан, Фійна, Руда Крехівська, Туринківської – Туринка, Оплітна, Руда, В’язова, Сарнівка, Боянець, Верини, Лісове, Підріка, Купичволя, Деревня та Кулява.

За словами голови Жовківської районної державної адміністрації Надії Щур, попередній варіант проекту Перспективного плану, який передбачав 7 територіальних громад, був розроблений Національною академією наук.

– Така пропозиція була фінансово обґрунтованою і визначені 7 громад є самодостатніми. Вони можуть утримувати всі необхідні об’єкти – муніципальну міліцію, пожежну охорону, соціальну службу тощо. Такий варіант був добрий і схвалений робочою групою.

За словами Надії Щур, у попередньому варіанті проекту Перспективного плану в основі об’єднання територіальних громад було їх об’єднання довкола економічного центру і довкола такого села, селища чи міста, де є відповідні приміщення для забезпечення роботи всіх необхідних структур. Варіант же зі 17 територіальними громадами, за словами голови РДА, запропонували в Асоціації місцевих рад. Мовляв, краще, аби було створено більше дрібних громад, які згодом добровільно об’єднаються у більші на основі Закону України «Про добровільне об’єднання громад».

– Особисто я підтримувала варіант зі сімома громадами, оскільки там було обґрунтування цифрами. Затверджений же План не має ніякого фінансового підґрунтя, – додала Надія Щур. 

За словами керівника району, зараз у громадах прийнято багато рішень, в яких йдеться про те, що ніхто не хоче ніякого об’єднання.

– Однак Перспективний план – це просто план, який повинен скерувати громади на об’єднання, – зазначила Надія Щур.
Попри те, що проект Перспективного плану територіальних громад затвердила Львівська обласна рада, це не означає, що він таким і залишиться. За словами голови Жовківської РДА, його повинен також затвердити і Кабінет Міністрів України. Фахівці ж сходяться на думці, що варіант зі 17 громадами на Жовківщині уряд не схвалить, оскільки, як зазначається, він є необґрунтований. 

Андрій Бучко, газета “Прикордоння” №8 (67) від 18 липня 2015 року

Comments

comments