На Жовківщині за несплату аліментів 80 боржникам обмежили право виїзду за кордон

У минулому році українське законодавство зазнало багатьох змін. Одними із них, які безпосередньо торкнуться багатьох громадян, є зміни, пов’язані зі стягненням аліментів. Ці зміни спрямовані на забезпечення реального виконання судових рішень по аліментних зобов’язаннях.

Про це йдеться у №7 (97) газети “Прикордоння”.

За підсумками першого кварталу цього року у Жовківському районному відділі державної виконавчої служби перебувало 528 рішень судів про стягнення аліментів. Тобто, 528 боржників повинні були сплачувати аліменти. 86 з таких рішень були направлені на виконання в бухгалтерії за місцем праці боржників, решта перебували безпосередньо у виконавчій службі.

У 155 боржників сума заборгованості перевищує суму платежів за три місяці, у 94 – за півроку, а у 37 – за рік.
З боржників було стягнуть аліментів на суму 143 тис. 922 грн. 57 грн.. При чому більшість цієї суми, 112 тис. 860 грн. було стягнуто із застосування до боржників заходів, які тимчасового обмежують їх у правах. Так, 80 боржникам на Жовківщині за несплату аліментів тимчасово обмежили виїзд за межі України, заборонили керувати транспортними засобами, полювати. При чому такі обмеження діятимуть щодо них доти, доки вони повністю не сплатять заборгованості по аліментах.

А ще 14 боржників через несплату аліментів змушені будуть відпрацьовувати на суспільно корисних роботах протягом 100 – 200 годин.

Попри те, що стягнення аліментів тепер стало доволі жорстким, серед багатьох боржників можна почути виправдання, мовляв, кошти на дітей вони передавали, але юридично це не було оформлено і ніде не зафіксовано.

– Згідно положень сімейного законодавства, обов’язок батьків утримувати дитину може виконуватись за домовленістю між ними або ж за рішенням суду, – розповів практикуючий юрист Роман Пилипець. – Кошти на утримання дитини можуть бути як зафіксовані у певній сумі, так і певному відсотку або частці від доходу.

– Як це визначають?

– Виконання обов’язку по утриманні дитини за домовленістю між батьками має місце тоді, коли обоє батьків дійшли згоди про розмір та порядок сплати аліментів на утримання дитини і добровільно його виконують. Більше того, існує практика укладання і нотаріального посвідчення такого договору про сплату аліментів.
Якщо ж добровільної згоди щодо сплати аліментів немає, або ж батьки не можуть узгодити розмір або порядок сплати аліментів, тоді стягнення аліментів може бути призначене судом. Те, чи стягувати аліменти в твердій грошовій сумі або ж як частку від доходу вирішує той з батьків, з яким проживає дитина.

– А що робити, якщо один із батьків ухиляється від сплати аліментів, або його неможливо розшукати?

– Для таких випадків, існує процедура призначення тимчасової державної допомоги. При цьому враховується матеріальний стан сім’ї.

– Який розмір аліментів може бути найменшим чи найбільшим?

– Загалом, розмір аліментів повинен бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини, однак при визначенні їх розміру суд враховує стан здоров’я та матеріальне становище дитини та платника аліментів, наявність інших осіб на утриманні тощо.

Щодо мінімального розміру аліментів, тотепер його збільшено – з 30% до 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Тобто, станом на сьогодні мінімальний розмір аліментів для дітей віком до 6 років – 746 грн., для дітей віком від 6 до 18 років – 930 грн. Проте, як вбачається з Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік», такі ставки будуть поступово зростати з 1 липня та 1 грудня відповідно.

– Наскільки важко є отримати рішення суду про стягнення аліментів?

– Нові зміни у законодавстві суттєво спрощують цю процедуру.Тепер той із батьків, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів. Якщо мова йде про одну дитину, то розмір аліментів – чверть заробітку платника аліментів, якщо про двох – третини, на трьох і більше дітей – половини доходу платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину. Аналогічним чином можна звертатись із заявою про видачу судового наказу для стягнення аліментів у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку – для стягнення аліментів у твердій грошовій сумі. Проте, така спрощена процедура стосується лише стягнення мінімального розміру аліментів, інші вимоги розглядаються за правилами позовного провадження.

– Чи означає сплата аліментів те, що більше той із батьків може не давати грошей на дитину?

– Батьки зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину. Наприклад, якщо вони потрібні на розвиток її здібностей, або пов’язані з її хворобою, каліцтвом тощо. Проте, якщо платник аліментів ухиляється від участі в додаткових витратах, то стягнення таких (додаткових) аліментів може встановити суд.

– Що буде, якщо офіційних доходів боржник по аліментах не має і ніде не працює?

– Тоді заборгованість може бути погашена за рахунок майна боржника.

– А якщо і майна боржник немає?

– В такому випадку законодавство передбачає систему заборон та обмежень для боржника, зокрема щодо спеціальних прав – права керування транспортними засобами, полювання, виїзду за кордон та інших. Найсуворішим серед таких заходів є притягнення до кримінальної відповідальності – до виконання громадських робіт або навіть арештом на строк до трьох місяців чи обмеженням волі на строк до двох років.

– У яких випадках боржникам забороняють виїздити за межі України, позбавляють права керувати автомобілем, полювати, носити зброю?

– Якщо заборгованість зі сплати аліментів складає понад шість місяців. Такі обмеження діятимуть аж допоки боржник не погасить усієї заборгованості.

 

Comments

comments