Пільговикам на Жовківщині відмовляють у безкоштовному проїзді

Нещодавно у Жовківському районі перевізники на міжміських автобусних маршрутах припинили здійснювати безкоштовні перевезення для представників багатодітних сімей, хоча, відповідно до законодавства, останні є серед пільгових категорій населення, які можуть користуватися подібною послугою безкоштовно.

Про це йдеться у №5 (95) газети “Прикордоння”.

Члени багатодітних сімей – обурені, адже тепер сімейна поїздка до Львова і назад їм обходиться у чималу суму. Зрештою, ні більше, ні менше, аніж для більшості пасажирів, які не мають права на пільгове перевезення.

Люди звернулись до «Прикордоння» аби ми з’ясували ситуацію, яка скалась. Адже рішення перевізників вони вважають самовільним та незаконним.

– Це – несправедливо, адже Закон передбачає, що ми повинні їздити безкоштовно, але нашим правом нехтують, – розповіли члени багатодітних сімей.

У свою чергу, перевізники, на жаль, відмовились коментувати ситуацію із відмовою у безкоштовному перевезенні членів багатодітних сімей. Свою відмову від коментарів вони пояснили тим, що ця тема для них є болючою.

З власних джерел «Прикордонню» вдалось дещо прояснити ситуацію, яка скластися.

– Відповідно до норм діючого законодавства України, право на пільговий проїзд на транспорті міжміського сполучення, за наявності посвідчення встановленого зразка, мають учасники бойових дій, інваліди війни, особи з інвалідністю, діти з інвалідністю та особи, які їх супроводжують, – розповів практичуючий юрист Роман Пилипець. – Також на 50-відсоткову знижку вартості проїзду в період з 1 жовтня по 15 травня мають діти з багатодітних сімей, батьки військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження військової служби, одна дитина віком до шести років, яку перевозить пасажир, без права зайняття нею окремого місця. Також чверть знижки від вартості квитка мають діти віком від 6 до 14 років в період з 1 жовтня по 15 травня.

Наразі із пільгових категорій на міжміських маршрутах у Жовківському районі перевізники перевозять усіх, окрім членів багатодітних сімей, адже ситуація для них з цієї категорією пільговиків є «неконтрольованою». Серед представників цієї категорії часто зустрічаються випадки надмірного використання пільгового проїзду з боку одних і тих же пасажирів, в той час як ті з них, які нечасто користуються послугами пасажирського автоперевезення безкоштовно, але мають на це право, змушені за це платити.

– Такі дії перевізників є неправомірними, оскільки ними безпідставно обмежуються право певної категорії громадян на безкоштовний проїзд громадським транспортом, яке гарантоване їм законом, – додав Роман Пилипець. – Закон «Про автомобільний транспорт» передбачає, що безпідставна відмова від пільгового перевезення пасажира до перевізника застосовується штраф у вигляд десяти неоподаткованих мінімумів громадян. А це – 170 грн. А, відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, така відмова є ще й проступком, за яким штраф може бути накладеним як на водіїв автобусів, так і на підприємство-перевізника у розмірі восьми неоподаткованих мінімумів – 136 грн.

Компенсацію перевізникам за перевезення пільгових категорій громадян повинні здійснювати органи місцевого самоврядування. Однак, як нам вдалось дізнатися з власних джерел, до минулого року повного відшкодування коштів за пільгове перевезення пасажирів всім перевізникам не було. Лише у 2017 році було прийнято Програму компенсації перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним та залізничним транспортом у Львівській області, у яку було включено відшкодування на міжміські перевезення пільговиків. Однак цих коштів було недостатньо. Так, на Жовківщині у минулому році відшкодовано трохи більше як 928 тис. грн. вартості витрат, які понесли перевізники за пільговий проїзд пасажирів. Дехто з них отримав лише близько десятої частини, ніж необхідно.

Окрім мізерного відшкодування коштів за пільгове перевезення пасажирів, на фоні того, що тариф на перевезення, який нещодавно було затверджено, для перевізників також був заниженим, останні суттєво недоотримують від перевезення не лише пільгових категорій, а й пасажирів у цілому. Як наслідок, перевізники не мають змоги оновлювати автопарк, а інколи і навіть змушені брати кошти у кредит для того, аби мати змогу працювати.

– Без сумніву, у сфері пасажирських перевезень існує низка проблем, які змушують перевізників вживати заходів для того щоб мінімізувати витрати та збитки, найважливішою серед них є проблема компенсації витрат за пільгове перевезення пасажирів. Проте, наявність таких обставин в жодному разі не може слугувати підставою обмеження законних прав громадян, – зазначив Роман Пилипець.

Виходом із ситуації може стати виконання Постанови Кабінету міністрів України «Про надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах». Відповідно до неї, пільговикам повинна призначатися щомісячна готівкова виплата. Разом з тим, така допомога не враховується під час обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги. У Жовківському районі ці «маршрутні виплати» повинні здійснювати у відділі соціального захисту населення райдержадміністрації. Їхній розмір повинна затвердити у Львівській облдержадмністрації. Для цього будуть множити середню вартість проїзду у міському комунальному транспорті в області на 30 поїздок, визначену на 1 січня. Крім того, цю суму треба буде помножити ще на 20% – для пільгового користування на міжміських маршрутах. Для інвалідів І та ІІ групи, для дітей з інвалідність щомісячна допомога на проїзд буде ще більшою.

Крім того, додатково органи місцевого самоврядування можуть збільшити кількість поїздок та розмір суми щомісячної готівкової допомоги.

У тих випадках, де не запроваджено надання пільг у готівковій формі, пільговики змушені будуть таки платити за проїзд, але тоді їм перевізник повинен видати спеціальний квиток, який потім буде підставою для відшкодування.

У випадку, якщо пільговику не буде відшкодовано вартості проїзду, виплата буде здійснювати на підставі судового наказу.

Таким чином, якщо положення Порядку будуть виконуватися, для перевізників зникне проблема домагатися коштів, які вони мали б отримати за те, що безкоштовно чи дешевше перевозять пільговиків.
Відповідні рішення про запровадження пільг у готівковій формі повинні бути ухвалені протягом місяця, тобто – до середини квітня. Після цього перелік органів місцевого самоврядування, де відбуватимуться виплати, буде оприлюднено на сайті Міністерства соціальної політики.

Андрій Бучко

Фото для ілюстрації

Comments

comments