Равчани та гості міста тепер знатимуть про Раву більше

12 травня у Раві-Руській встановили стенди «Вони жили серед нас», присвячені історії єврейської громади міста у період Другої світової війни та Голокосту.

Так, стенди встановили по вул. Ярослава Мудрого між будівлею міської ради та алеєю Дружби, на початку парку. На місці останнього до середини 30-х років ХХ століття існував старий єврейський цвинтар.

Стенди встановлено на металеву конструкцію, на якій свого часу розміщувалась інформація про гетьманів України. Окрім історії єврейської громади Рави-Руської, тут також вміщено уривки з історії самого міста, фотографії старої та нової Рави.

Стенди встановлено у рамках проекту «Захистимо пам’ять: захист та меморіалізація місць масових поховань євреїв України періоду Другої світової війни». Його реалізація розпочалася у Раві-Руській ще у 2012 році за підтримки Українського центру вивчення історії Голокосту, за сприяння та фінансування Міністерства закордонних справ Німеччини.

Втіленням проекту з виготовлення та встановлення стендів «Вони жили серед нас» займалися учні Рава-Руської школи №1, члени історичного гуртка, зокрема Вікторія Смик та Анна Кошель, під керівництвом вчителя історії Оксани Кошель.

– Умовою проекту було розповсюдження інформації про єврейське населення, яке вплинуло на історію Рави-Руської, – розповіла Оксана Кошель. – Ідея стендів виникла одразу, адже такого роду викладу інформації для загалу у нашому місті зовсім мало, тим більше, що до цього моменту стенди пустували. 

Перш ніж реалізовувати проект, вчитель та учні відвідали кілька тематичних семінарів у Львові та Києві, на яких детально ознайомились з історією Голокосту. Згодом вони розпочали збір та опрацювання інформації про життя єврейської громади Рави-Руської. Неабияк допоміг у цьому краєзнавець, равчанин Любомир Кашуба.

– Завдяки стендам кожен равчанин може дізнатись нові факти про історію нашого містечка в контексті єврейської проблеми. Зауважу, що місце для них є досить вдалим, адже поблизу любить прогулюватись молодь, зокрема й учні нашої школи, яким потрібно знати свою історію, – додала вчитель. 

Вчитель та учні сподіваються, що їхні напрацювання не залишать нікого байдужим, кожен равчанин почерпне щось нове для себе, збагатиться знаннями про історію містечка, перебування євреїв у Раві-Руській.

– Можливо, фотографії будинків, які розміщенні на стендах, змусять дізнатись  жителів міста щось більше, адже через них ми проходимо щодня, не знаючи їхньої історії та важливості. Без історії власного міста важко йти назустріч світлому майбутньому. Надіюсь, наша робота не залишиться неоціненою та приверне увагу, – додала Оксана Кошель.

До слова, чисельність єврейського населення Рави-Руської станом на 1931 рік складала 5 тис. 688 осіб із загальної кількості населення міста 11 тис. 146 жителів. Євреї прибули до Рави-Руської ще з початку його заснування. Вони були запрошені для розвитку Рави-Руської. Здебільшого євреї займалися торгівлею, також їм було надано право займатися різними професіями. Вони працювали кравцями, штукатурами, музикантами, столярами, пекарями, ювелірами.  У середині ХІХ століття на схід від міської площі були збудовані єврейські громадські будівлі – молитовні будинки, школи, кладовище. 

У 1892 році у місті була відкрита єврейська школа, у 1908 –  з’явилося відділення Єврейської соціалістичної партії, у 1910 – розпочало свою діяльність відділення Єврейського кооперативного банку.

Після захоплення нацистами у роки Другої світової війни Рави-Руської, у 1942 році тут видали указ про створення гетто. Наприкінці того ж року там було близько 15 тисяч євреїв. Через «Юденрат» німці неодноразово вимагали грошові контрибуції, як марний викуп залишитися живими. Євреїв часто змушували виконувати різні роботи.

У 1943 році близько 7 тис. рава-руських євреїв було вбито в самому гетто, а їхні тіла вивезли на міський єврейський цвинтар.

У 2013 році в результаті досліджень, проведених з ініціативи Берлінського офісу Американського єврейського комітету, було розпочато будівництво меморіального комплексу на місці масового захоронення євреїв, убитих у Рава-Руському гетто у 1942-43 роках.

Влада Ковальчук,
член гуртка журналістики Рава-Руського МБДЮТ,
газета “Прикордоння” №6 (65) від 6 червня 2015 року

 

Comments

comments