Чи «грішить» Рава-Руський спиртзавод?

У Раві-Руській виник скандал довкола місцевого спиртового заводу. 18 березня Державна екологічна інспекція у Львівській області виявила злив браги з підприємства в межах міста  на площі близько 3 гектарів.

Скандал одразу набув широкого розголосу. Спершу всесвітній мережі, а згодом вже і на телеканалах з’явилися фото- та відеосюжети, на яких показано поля, залиті брагою, та бардовози, які її зливали.

У соціальних мережах одразу прокотилася хвиля обурення такою діяльністю Рава-Руського спиртзаводу. Втім, користувачі вказували, що така ситуація у місті та довкола нього склалася давно.

Представники Державної екологічної інспекції склали акт держконтролю та відібрали проби ґрунту для проведення досліджень. Однак скандал вже тоді назвали порушенням природоохоронного законодавства з боку Рава-Руського спиртзаводу.

На Рава-Руському спиртзаводі вважають, що скандал, який виник, був спланованою кампанією проти підприємства. Втім, факту зливу браги не відкидають, додаючи, що роблять це з дозволу людей.

– Показати ситуацію у такому ракурсі, як це було зроблено, було комусь вигідно, – прокоментував «Прикордонню» директором Рава-Руського спиртзаводу Тарас Галайко. – У першу чергу, якщо ми кудись цю барду і вивозимо, то лише за згодою людей. Це фактично є органічна домішка, яка заміщує добриво. 

У 2006 – 2007 рр. у нас були проведені дослідження про вплив зернової барди на ґрунти. Їх проводив Львівський обласний державний техніко-технологічний центр охорони родючості ґрунтів і якості продукції.

Барда натино-зернова після спиртового виробництва, з вологістю 95-96%, звільнена повністю від спирту. Це органічна субстанція, оскільки є відходом від процесу виробництва спирту.

За словами керівника підприємства, те, що зливають бардовози на поля, шкоди довкіллю не несе. Щодня вивозять близько 100 тонн.

– Барда – це є корм для худоби. Ще до 90-х років., коли було багато ферм, люди тримали худобу, до нас черги за бардою були дуже великими. Зараз, коли ситуація змінилася, ми зіштовхнулися з проблемою її утилізації, – пояснив Тарас Галайко. – Але ми знайшли вихід з неї: відтискаємо барду і отримуємо вологий концентрат. В 1 тонні нативної барди міститься до 8% сухих домішок. На спеціальному обладнанні ми «відбиваємо» їх і продаємо.  Це, по суті, сухий корм з вмістом білка близько 30%, який йде на експорт.

Тарас Галайко переконаний, що висновки Державної екологічної інспекції не будуть такими скандальними, як інформація, яку подали.

– Там знають, що нативну барду віднесено до відходів спиртового виробництва і це –повністю органіка. Звісно, ситуація зі скандалом може розвиватися по-різному, однак, на мою думку, за своїми ж висновками екоінспекція зайде у глухий кут, – додав директор.

На спиртзаводі розповіли, що раніше скарг від людей на підприємство не надходило. А теперішній скандал, за словами Тараса Галайка,  на роботу Рава-Руського спиртзаводу не вплинув. Суть скандалу він пояснив боротьбою за спиртову галузь.

– Ситуація на заводі зараз чудова, триває виробничий цикл. У нас працює 98 працівників, усі вони зайняті роботою. Я навіть дуже радий тим людям, які проти нашого заводу зробили таку кампанію. Антиреклама – це також дуже хороша реклама. Багато думали, що ми не працюємо (у 2016 році Рава-Руський спирзавод 6 місяців не здійснював виробництва, – Авт.). До нас почали приїздити бардовози з інших районів, їхня кількість збільшилася. Тому я завдячую тим людям, які зробили нам таку рекламу. 

Андрій Бучко, газета “Прикордоння” №3 (83) від 14 квітня 2017 року

Comments

comments